Ciężka sytuacja na rynku wieprzowiny [Wrzesień 2021]
Mimo, iż na niemieckiej giełdzie utrzymują się niskie choć stabilne ceny wieprzowiny, w Polsce cały czas obserwujemy spadki notowań świń, macior i knurów.
Niemiecki rynek wieprzowiny
- Na niemieckim rynku tuczników rzeźnych dobra podaż spotyka się ze stałym, spokojnym popytem. Nadal zakładamy niezmienione, niższe ceny - czytamy na vezg.de
Sytuacja na polskim rynku wieprzowiny
Niestety nie ma to przełożenia na sytuację w Polsce, ponieważ nowy tydzień zaczęliśmy z kolejnymi obniżkami cen o około 0,20 zł na kg żywca. Jak twierdzą przedstawiciele niektórych firm zajmujących się skupem tuczu, popyt na towar cały czas jest. Poza tym, w związku z licznymi likwidacjami producentów trzody chlewnej, a co za tym idzie mniejszą ilością rodzimego towaru na rynku powinno być powodem do wzrostów, a nie obniżek cen. Skąd więc te "spadki"?
- Jeśli chodzi o tucznika, to cały czas wozimy, a cena w dół. Myslę że rynki zachodnie nas zawalają nadprodukcją i dlatego u nas tak się dzieje - mówi Paweł Sworowski z firmy Martrans, zajmującem się skupem żywca wieprzowego i wołowego.
Czytaj także: Gospodarstwo wielokierunkowe - nowoczesna chlewnia, zboża, buraki i maliny
- Procentowo z miesiąca na miesiąc naszego towaru jest coraz mniej. Maciory wywozimy nagminnie, 100% więcej niż inne miesiące. Skoro materiał siewny się wywiezie, to towaru nie będzie. Produkcja spada, a rolnicy są tak zdesperowani, że myślę że do listopada, to o ładnych kilka procent gospodarstw się pozamyka - kontynuuje przedstawiciel Martransu.
Podobnego zdania jest inny przedsiębiorca skupujący żywiec wieprzowy:
- Naszego towaru nie ma aż tak dużo, ale dużo przyjeżdża z zachodu. Uzupełniają nasze niedobory i dobrej ceny jak nie było, tak nie ma - informuje Andrzej Podgajny z firmy "Jędrek".
Ceny żywca wieprzowego
Według danych zebranych z firm znajdujących się w naszej bazie, w przeciągu miesiąca ceny świń spadły o około 0,80 zł/kg.
12 sierpnia średnie ceny za tucznika oscylowały w granicach 4,48 - 4,69 zł/kg. Najwyższa oferta w skupach wyniosła wówczas 5,10 zł/kg, najniższa - 4,40. Jeden przedsiębiorca oferował wtedy 4,00 zł/kg.
Aktualnie natomiast średnia cena waha się od 4,18 - 3,90 zł/kg żywca. Najniższa propozycja to 3,80 zł/kg. Najwyższą kwotę jaką obecnie mogą otrzymać rolnicy to 4,50 zł/kg.
Żywiec wieprzowy - po ile maciory i knury?
W połowie ubiegłego miesiąca ceny macior wahały się w granicach 2,50 - 3,05 zł/kg. Obecnie natomiast spadły do 2,00 - 2,60 zł/kg.
W przypadku knurów ich notowania w przeciągu miesiąca obniżono z poziomu 1,80 - 2,60 zł/kg zatrzymując się na stawce 1,50 - 1,80 zł/kg.