Pastwiska nalepiej podsiewać wiosną
Jak stworzyć pastwisko dobre do wypasu? Odpowiada ekspert Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
- Aby pastwisko było odpowiednio przygotowane do wypasu, trzeba ocenić, jak wygląda ruń. Jeśli brakuje jakiejś grupy roślin, należy przeprowadzić podsiew. Wiosna jest optymalnym terminem do wykonania tego zabiegu, ponieważ zmagazynowana po zimie w glebie woda pozwala na spokojny i odpowiedni wzrost młodych roślin - mówi Grzegorz Manowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Skoś nisko darń
Ekspert tłumaczy, że podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby udał się podsiew, jest bardzo niskie skoszenie starej darni. Ogranicza to konkurencję starszych roślin z młodymi wsiewkami, a także pozwala pozbyć się niedojadów czy starych łajniaków, które mogły pozostać na pastwisku od poprzedniego sezonu. - Musimy także ocenić, czy na użytku zielonym nie mamy do czynienia z uciążliwymi chwastami. W przypadku ich wystąpienia podsiew należy poprzedzić wykonaniem zabiegu herbicydowego - dodaje Manowski.
ZOBACZ TAKŻE: Od czego rozpocząć pielęgnację użytków zielonych?
Nawożenie azotem
Kolejną ważną sprawą, na którą zwraca uwagę, jest sposób, w jaki należy przeprowadzić nawożenie. - Przy podsiewie nie wolno stosować nawozów azotowych, jedynie fosfor i potas. Dlaczego? Azot pobudza rośliny do wzrostu. W momencie zastosowania tego nawozu stara darń zagłuszy młode siewki i sprawi, że po zabiegu nie będzie widać żadnego efektu – twierdzi ekspert ODR-u.
Po jakim czasie wypasać?
Po jakim czasie po wykonaniu podsiewu można rozpocząć wypasanie? - Krowy mogą zacząć korzystać z pastwiska minimum półtora, a najlepiej dwa miesiące po wykonaniu podsiewu. W tym czasie młode wsiewki powinny być już na tyle dobrze ukorzenione i rozwinięte, że nie będą narażone na uszkodzenia - tłumaczy Grzegorz Manowski.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego na użytki zielone warto stosować podsiew?