Więcej azotu na wiosnę

Azot. Podstawowy składnik plonotwórczy. Występuje głównie w trzech formach. Jak wpływa na glebę jego niedobór, a jak nadmiar? W związku z warunkami z jakimi mamy do czynienia będzie potrzeba go więcej?
- Azot jest łatwo wypłukiwany z gleby. Dodatkowo, patrząc na to, że plantacje generalnie są raczej słabo zaawansowane we wzroście i będą potrzebowały większego dokrzewienia możemy założyć, że dawki startowe tego składnika trzeba będzie zwiększyć o około 20 kg - mówi dr Agnieszka Krawczyk z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zbadaj azot mineralny
Na wiosnę należy zbadać azot mineralny w glebie. Badania dokonuje się na dwóch poziomach - od powierzchni pola do głębokości 30 cm i od 30 do 60 cm. Rolnicy, którzy chcą uniknąć strat i uzyskać dobry plon, powinni dokonać takiego sprawdzenia swojej gleby na zawartość składnika - Na podstawie tego jaki wynik zawartości azotu mineralnego w glebie otrzymamy możemy stworzyć odpowiednią strategię nawożenia. Wiedząc, że roślina na wytworzenie jednej tony plonu wraz z odpowiednią ilością słomy potrzebuje 24 kg N , posiadamy także wynik zawartości gleby w azot mineralny i znając swoje oczekiwania, wiemy ile nawozu musimy wysiać na pole - tłumaczy specjalistka Opolskiego ODR-u.
Patrząc na to, ile deszczu spadło w trakcie całej jesieni jak również zimy, azotu mineralnego w ziemi może nie być zbyt dużo - Składnik ten jest łatwo wypłukiwany z gleby. Oczywiście duży wpływ ma również jej struktura i jakość. Z gleby lekkiej wypłukiwanie następuje dużo szybciej niż z ciężkiej. Ilość opadów z jaką mieliśmy jednak do czynienia była bardzo duża i ubytki w azocie na pewno trzeba będzie uzupełniać większymi dawkami startowymi. Trzeba pamiętać o tym, że zasada jest taka: To azot ma czekać na roślinę, a nie odwrotnie - precyzuje dr Agnieszka Krawczyk.