Ceny trudno dostępnych zbóż wyraźnie wzrosły
Izba Zbożowo-Paszowa informuje o sytuacji na krajowym rynku zbóż.
Rolnicy chętniej sprzedają zboża. Jakie ceny gatunków trudno dostępnych?
- Krajowy rynek zbożowy w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej rynkowej podaży ziarna, aczkolwiek ostatnie dni przyniosły wzrost chęci sprzedaży zbóż zarówno ze strony rolników jak i firm handlowych - podaje Izba.
Niemniej jednak, jak podkreśla IZ-P, w ofertach sprzedaży szczególnie trudno o jęczmień. Wśród wytwórni pasz poszukiwana jest pszenica paszowa. Jej ceny na przestrzeni ostatnich tygodni wyraźnie wzrosły w relacji do cen pszenicy konsumpcyjnej.
- Spread pomiędzy cenami pszenicy konsumpcyjnej i paszowej zmniejszył się obecnie do jedynie 50 PLN/t. Pomimo wzrostu ofert sprzedaży ziarna, trudno jednak mówić o „wysypie” ziarna na rynek. Wydaje się, iż większość rolników będzie bardziej skłonna do sprzedaży zbóż dopiero w przyszłym roku, tj. II połowie bieżącego sezonu 2024/25 - komentuje Izba.
Kto kreuje ceny zbóż?
Na rynku krajowym kreatorami cen zbóż, według Izby, są w dalszym ciągu przetwórcy, którzy poszukują ziarna w związku z chęcią uzupełnienia zapasów przed końcem roku. Ponadto, na co też uwagę zzwraca Izba, zapotrzebowanie na ziarno notuje się również ze strony firm pośredniczących w handlu (druga ręka), które muszą wywiązać się z wcześniej zawartych kontraktów szukają ziarna na rynku. - Chcąc kupić większe partie ziarna, nabywcy muszą jednak zapłacić ceny powyżej średnich cen rynkowych - zaznacza IZ-P. Podkreśja jednocześnie: - Ceny większości zbóż na rynku wewnętrznym kształtują się powyżej parytetu portowego.
- Tagi:
- ceny zbóż
- rynek zbóż