Uwaga na atrakcyjne ceny środków ochrony roślin!
Sezon zakupów środków ochrony roślin w pełni. To także czas wzmożonej aktywności przestępców, którzy liczą na szybki i łatwy zysk, oferując pestycydy w bardzo atrakcyjnych cenach. Jak się przed nimi ustrzec?
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zwraca uwagę na to, że podrabiane preparaty pojawiają się często w obrocie jako produkty z zagranicy - jako „oryginalne” produkty ze Wschodniej Europy czy z Zachodu. Środki te są często oferowane w atrakcyjnych cenach. W praktyce niemalże zawsze okazuje się jednak, że tego rodzaju podejrzane preparaty nie mają nic wspólnego z produktem oryginalnym. Stąd właśnie ich atrakcyjna cena.
W związku z powyższym PSOR co roku przypomina rolnikom o tym, aby nie dawali się nabrać na takie tanie chwyty. Na "podróbkach" można bowiem stracić znacznie więcej, niż zyskać. - Prowadzimy wspólną akcję z KAS i PIORiN Kupując podróbki, tracisz wiele razy! - tłumaczy Stowarzyszenie.
PSOR zaznacza, że nie można kupować i stosować preparatów przeznaczonych na inne rynki, bo jest to złamaniem prawa.
- Jeśli etykieta jest w obcym języku użytkownik nie będzie umiał zastosować go zgodnie z zaleceniami (np. informacjami o dawce, okresach karencji i prewencji itp.). A jeśli kupi preparat podrobiony z obcojęzyczną etykietą to nie wie tak naprawdę, jaki środek, o jakim składzie trzyma w ręku. Całe ryzyko bierze na siebie - podkreśla Stowarzyszenie.
Jakie kary za stosowanie podróbek środków ochrony roślin? KLIK
Polscy rolnicy, na co zwraca uwagę PSOR, powinni kupować wyłącznie preparaty zarejestrowane w Polsce przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi i tylko w zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa sklepach i hurtowniach. Rejestry są jawne i w bardzo łatwy sposób można sprawdzić zarówno produkt, jak i oferenta. Każdy produkt powinien posiadać:
etykietę w języku polskim, która jest trwale przytwierdzona do opakowania, musi być czytelna i nieuszkodzona, zawierać m.in. nazwę środka, numer zezwolenia na wprowadzenie do obrotu, dane firmy która to zezwolenie posiada,
fabrycznie zamknięte opakowanie, które nie jest uszkodzone, znajduje się na nim numer serii i data produkcji.
PSOR przypomina także o tym, że przy zakupie preparatu w legalnym źródle rolnik powinien domagać się dowodu zakupu, faktury lub rachunku. To jedyny dowód na to, że towar został kupiony z legalnego źródła.
Czyli w skrócie:
- Kupiłeś środek zarejestrowany w Polsce
- Otrzymałeś fakturę lub paragon za zakupione produkty
- Zakupu dokonałeś w sklepie stacjonarnym lub internetowym, który jest zarejestrowany i kontrolowany przez WIORiN
- Środki ochrony roślin zawierają etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania
-----
Powyższy materiał powstał w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy" skierowanego do rolników, który realizują wspólnie: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenia Ochrony Roślin. W projekcie aktywnie uczestniczy Corteva Agriscience™, będąca członkiem PSOR. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajduje się na stronie www.bezpiecznauprawa.org/kampania
Czytaj także: