Co to znaczy „podrobiony środek ochrony roślin”?
Co kryje się pod pojęciem „podrobiony środek ochrony roślin”? Na co rolnicy powinni być szczególnie wyczuleni? Kiedy powinna zapalić się przysłowiowa czerwona lampka?
Podrobione środki ochrony roślin to produkty o nieznanym składzie i wpływie na użytkownika, uprawy i środowisko. Ich wygląd i opakowanie są łudząco podobne do oryginalnego produktu. W ten sposób przestępcy chcą uśpić czujność rolnika i wykorzystać renomę producenta. Takie preparaty albo nie wykazują żadnego działania, gdyż brakuje w nim substancji czynnej, albo posiadają inny skład i nawet jeśli zadziałają, to trudno przewidzieć ich oddziaływanie na rośliny, na operatora, na środowisko, z tego względu nikt nigdy ich nie przebadał. W składzie takich podróbek mogą być zawarte toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań dla środków ochrony roślin. Produkty oryginalne z kolei zanim trafią do sprzedaży, prawie dekadę są badane pod kątem wpływu na rośliny, wodę, glebę, owady pożyteczne, inne organizmy żywe.
Dla przestępców liczy się przede wszystkim chęć szybkiego zysku i dlatego szukają sposobów na ominięcie przepisów prawa. Z obserwacji producentów wynika, że podrabiane są te środki, na które jest największy popyt oraz te, które mają szerokie spektrum zastosowań.
Jak duża jest skala problemu?
Trudno jest oszacować procentowy udział w rynku podrabianych ŚOR, ponieważ nie da się zmierzyć szarej strefy. Według danych Komisji Europejskiej i EUIPO, około 15% europejskiego rynku stanowią "podróbki".
W przypadku naszego kraju, jesteśmy narażeni na napływ podrabianych środków z racji naszego położenia geograficznego. Jesteśmy państwem granicznym UE i dlatego u nas tych nielegalnych i podrobionych produktów może być więcej. Miejscami potencjalnie narażonymi na „przemyt” nielegalnych pestycydów są oczywiście granice państwa, zwłaszcza zewnętrzna UE, porty morskie i lotnicze.
W związku z powyższym kupujący powinien zachować szczególną czujność, zwłaszcza jeśli środki pochodzą zza granicy, zaopatrzone są w obcą etykietę i są w bardzo atrakcyjnej cenie.
----
Powyższy materiał powstał w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy" skierowanego do rolników, który realizują wspólnie: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenia Ochrony Roślin. W projekcie aktywnie uczestniczy Corteva Agriscience™, będąca członkiem PSOR. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajduje się na stronie www.bezpiecznauprawa.org/kampania
Czytaj także: