Wypadki w rolnictwie. Gospodarze tracą zdrowie...
... a nawet życie często przez swoje niedbalstwo. W jakich okolicznościach dochodzi do wypadków?
Aż 47% wypadków zgłaszanych do KRUS dotyczy upadków. W jakich okolicznościach dochodzi do przykrych sytuacji?
Urazy kończyn dolnych (skręcenia, złamania, potłuczenia), urazy barku, obojczyka, ale również trwałe kalectwo spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego a nawet śmierć - to skutki upadków - najczęściej występujących wypadków w rolnictwie. Jak podaje KRUS w 2017 r. postępowanie wypadkowe prowadzono w 17 551 takich przypadkach.
Do upadków najczęściej dochodziło na podwórzach gospodarstw, podczas wchodzenia i schodzenia z drabin, ciągników, maszyn, przyczep, w trakcie przemieszczania się w budynkach gospodarczych i inwentarskich. Były to głównie potknięcia lub poślizgnięcia na nierównej, grząskiej, zaśnieżonej, oblodzonej czy nieuporządkowanej powierzchni ciągów komunikacyjnych. Ponadto, dość liczne są upadki z wysokości - ze schodów o niewłaściwej konstrukcji, bez poręczy i oświetlenia, z drabin bez zabezpieczeń przed przechyleniem, osunięciem, przewróceniem,wykonanych z nieodpowiedniego materiału i często zbyt krótkich, o złym rozstawie szczebli, z niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych.
Rolnicy często popełniają od lat te same błędy. KRUS podaje, że często upadki związane są ze złym stanem nawierzchni podwórzy, zagraceniem i zastawieniem zbędnymi przedmiotami ciągów komunikacyjnych, często zanieczyszczonych odchodami zwierzęcymi i ściółką, Często gospodarze stosują nieodpowiednie, wyeksploatowane albo zabrudzone obuwie robocze. W nieprawidłowy sposób wchodzą i schodzą z maszyn rolniczych, przyczep, wozów. Problemem są także: wady konstrukcyjne budynków, schodów i stanowisk dla zwierząt, użytkowanie nieprawidłowo skonstruowanych drabin, nieodpowiednie przejścia i dojścia (niewydzielone lub źle wydzielone oraz nieuprzątnięte).
Wcale nie trzeba ogromnych nakładów finansowych, aby w gospodarstwie było bezpiecznie. - Większość przyczyn wypadków rolnicy mogliby wyeliminować sami - tłumaczy KRUS. - Wystarczyłoby uporządkowanie podwórza, zwłaszcza ciągów komunikacyjnych (usunięcie zbędnych przedmiotów, wyrównanie i utwardzenie powierzchni). W okresie zimy należy odśnieżać obejścia, a oblodzone i śliskie miejsca posypywać piaskiem, solą lub popiołem. Rynny na budynkach powinny być tak zamontowane,by odprowadzana woda nie tworzyła rozlewisk - apeluje KRUS.
Trzeba pamiętać także o noszeniu antypoślizgowego obuwia roboczego na protektorowanej podeszwie, zapewniającego należytą przyczepność do podłoża, usztywniające go nogę w stawie skokowym.- Drabiny, schody, stropowe i ścienne otwory zrzutowe, szamba powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed upadkiem (barierki ochronne, listwy przypodłogowe, poręcze, uchwyty). Warto też zlikwidować lub w miarę możliwości obniżyć, a przede wszystkim wyraźnie oznakować progi wejściowe do pomieszczeń gospodarskich i inwentarskich. Ważne jest też przestrzeganie zasad prawidłowego wychodzenia z kabiny ciągnika (maszyny), tj. twarzą do maszyny, z zachowaniem trzypunktowego podparcia - wchodzenia i schodzenia z załadowanej przyczepy po drabinie, przewożenia osób wyłącznie środkami transportu do tego przystosowanymi, a nie na ładunkach, błotnikach ciągnika czy zaczepach - tłumaczy KRUS.