Dzień Buraka. Sprawdź ceny tego warzywa
Dziś obchodzimy Dzień Buraka, którego w codziennej diecie nie doceniamy, a ma on wiele cennych substancji odżywczych. Na giełdach, które obserwujemy na naszym portalu, buraki można kupić już za 0,50 zł/kg.
Na rynku hurtowym w Łodzi buraczek sprzedawany jest w opakowaniu o wadze 10 kg i za tą ilość zapłacimy 7,00 - 14,00 zł. W wielkopolskiej Gildii z kolei kupimy buraki w workach 5 kg w cenie 4,00 - 6,00 zł. Na giełdzie Targpiast we Wrocławiu, w Praskiej Giełdzie Spożywczej oraz w lubelskim rynku Elizówka zaś sprzedawane są w cenie 1,00 zł/kg. W rzeszowskim Agrohurcie natomiast kupimy te warzywa za 0,80 - 1,2 zł/kg, a w zachodniopomorskim Rolhurcie ich cena waha się w granicach 0,90 - 1,20 zł/kg. W podwarszawskich Broniszach cena buraczków oscyluje w granicach 0,50 - 1,00 zł/kg.
- Obserwując podaż i popyt buraków ćwikłowych możemy powiedzieć, że jest to warzywo, które od wielu sezonów ma stabilną cenę, która waha się od 60 groszy do złotówki za kilogram, w zależności od pory roku. Jest to warzywo, z którym nie ma większych problemów produkcyjnych, dobrze i pewnie plonuje oraz dobrze przechowuje się - informuje Anna Kaszewiak z rynku hurtowego w Broniszach.
Nie dość, że buraki są stosunkowo tanimi warzywami, to - co najważniejsze - bardzo zdrowymi. W dobie koronawirusa i jesiennych przeziębień przedstawiamy 5 najważniejszych właściwości tych czerwonych jarzyn, które mogą zdziałać naprawdę wiele.
CARPACCIO? ZAMIAST WOŁOWINY – BURACZEK!
1. Wspomagają organizm w walce z wirusami – burak dzięki bardzo dużej ilości witaminy C pod każdą postacią wzmacnia odporność naszego organizmu, zwłaszcza zapobiega przed przeziębieniami i infekcjami oraz działa wykrztuśnie.
2. Obniżają ciśnienie krwi – naukowcu udowodnili, że sok z buraka obniża ciśnienie krwi i poprawia utrzymać naczynia krwionośne w dobrej kondycji.
3. Mają właściwości przeciwrakowe – obecne w burakach barwniki betalainy i betainy aktywują enzymy antyoksydacyjne w komórkach nowotworowych.
4. Są bogate w składniki odżywcze i błonnik – mimo iż buraki zawierają mało żelaza, to są doskonałym środkiem krwiotwórczym. Korzeń buraka zawiera witaminy C, B1, A, kwas foliowy oraz beta – karoten. Gromadzi w sobie również składniki mineralne takie jakie jak wapń, potas, mangan, magnez, miedź, fluor oraz sód. Zawiera też dwa rzadko występujące składniki rubid i cez.
5. Działa oczyszczająco – wspomaga detoksykacje organizmu, korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, wspomaga procesy odnowy organizmu.
Buraki można spożywać pod różnymi postaciami. Tu znajdziecie przepis na inne pyszne potrawy. KLIK