Cena zbóż, mleka, mięsa w dół – najnowsze informacje ze świata
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) bada światowe ceny towarów żywnościowych, które publikuje w najnowszym swoim raporcie. Zobacz, jak sytuacja wygląda na światowym rynku.
Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa jest publikowany co miesiąc zgodnie z wcześniej określonym kalendarzem – wyjaśnia naszemu portalowi Upali Galketi Aratchilage – redaktor prowadzący raport światowych cen żywności, i dodaje – na raport składa się badanie z 95 notowań cen, które regularnie monitorują analitycy rynku towarowego FAO, obejmujących 25 towarów, sklasyfikowanych w pięciu szerokich grupach (zboża, oleje roślinne, mięso, nabiał i cukier).
Światowy spadek cen towarów żywnościowych
Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który właśnie został opublikowany podaje, że światowe ceny towarów żywnościowych spadły w sierpniu 2022 roku piąty miesiąc z rzędu.
Indeks cen żywności FAO wynosił średnio 138,0 punktów w sierpniu, co oznacza spadek o 1,9 procent w porównaniu z lipcem tego samego roku, chociaż pozostał o 7,9 procent powyżej swojej wartości rok wcześniej.
Zboża w dół ale kukurydza stabilnie
Wskaźnik cen zbóż FAO spadł o 1,4 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem i był spowodowany 5,1 procentowym spadkiem międzynarodowych cen pszenicy, który odzwierciedla lepsze perspektywy produkcji w Ameryce Północnej i Federacji Rosyjskiej, a także wznowienie eksportu z portów Morza Czarnego na Ukrainie. Notowania zbóż gruboziarnistych wzrosły nieznacznie, o 0,2 procent, ponieważ stabilniejsze światowe ceny kukurydzy ze względu na gorące i suche warunki uprawy w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych zostały zrekompensowane niższym poziomem jęczmienia i ceny sorgo.
Ukraińskie porty zwiększają dostawy olei
Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO spadł o 3,3 procent od lipca 2022 r., osiągając poziom nieco niższy niż w sierpniu 2021 r. Światowe ceny oleju sojowego umiarkowanie wzrosły z powodu obaw o wpływ niesprzyjających warunków pogodowych na produkcję w Stanach Zjednoczonych, ale zysk został z nawiązką skompensowany niższymi notowaniami oleju palmowego, słonecznikowego i rzepakowego, odzwierciedlając zwiększoną dostępność oleju palmowego z Indonezji, ze względu na niższe podatki eksportowe oraz stopniowe wznawianie dostaw oleju słonecznikowego z ukraińskich portów.
Mleko w dół, przetwory mleczne w górę
Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO spadł w sierpniu o 2,0 procent, pozostając o 23,5% powyżej wartości z sierpnia 2021 r. Światowe ceny sera wzrosły dziesiąty miesiąc z rzędu, podczas gdy ceny mleka spadły w związku z oczekiwaniami zwiększenia dostaw z Nowej Zelandii, nawet przy niższych poziomach produkcji w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Wzrasta światowy eksport mięsa drobiowego
Wskaźnik cen mięsa FAO spadł o 1,5 proc. od lipca, ale w stosunku do roku ubiegłego jest o 8,2 proc. wyższy. Międzynarodowe notowania mięsa drobiowego spadły w sierpniu z powodu zwiększonej dostępności światowego eksportu, podczas gdy światowe ceny mięsa wołowego spadły z powodu słabego popytu krajowego w niektórych wiodących krajach eksportujących. Wzrosły notowania mięsa wieprzowego.
Cukier tańszy dzięki cenom etanolu
Wskaźnik cen cukru FAO spadł o 2,1 proc. do najniższego poziomu od lipca 2021 r., głównie z powodu wysokich limitów eksportowych w Indiach i niższych cen etanolu w Brazylii.