Te rośliny są wrażliwe na kwaśny odczyn gleby

Niedawno informowaliśmy o tym, jak wapnować glebę wiosną, a więc najmniej dogodnym terminie. Dziś skupiamy się na tym, jakie rośliny są wrażliwe na kwaśny odczyn gleby.
Wrażliwość roślin na zakwaszenie gleby
- Wśród roślin wrażliwych na odczyn kwaśny należy wymienić: jęczmień, groch, buraki, bobik i lucernę. Do roślin tolerancyjnych na kwaśny odczyn gleby należą: żyto, łubin żółty, seradela i owies - wylicza Krzysztof Graf. Zaznacza jednocześnie, że rośliny tolerancyjne w stosunku do odczynu plonują zadowalająco na glebach lekkich. - Rośliny wymagające odczynu obojętnego albo zasadowego mają równocześnie duże wymagania. Układ taki jest korzystny, gdyż w praktyce optymalny odczyn gleby można określić dla rodzajów gleb i nie trzeba go na tyle dostosowywać do poszczególnych gatunków roślin (za wyjątkiem skrajnych przypadków, np. aronia), co byłoby w praktyce trudne do przeprowadzenia - mówi ekspert.
Specjalista zaznacza, że obok zróżnicowanej wrażliwości na odczyn gleby, istnieje szereg roślin, które reagują ujemnie na świeże wapnowanie. - Należą do nich: łubin oraz len włóknisty - wskazuje nasz rozmówca. Zabieg wapnowania bardzo dobrze wpływa na kukurydzę i buraki. Pozytywna reakcja ziemniaka na wapnowanie dotyczy natomiast głównie gleb bardzo lekkich i lekkich. - Z kolei zbyt duże dawki wapna nawozowego, zwłaszcza tlenkowego, mogą prowadzić do porażenia bulw ziemniaka parchem zwykłym i srebrzystym - uczula ekspert.
Jakie gleby wymaga zastosowania wyższych dawek nawozów wapniowych?
Należy mieć na uwadze również to, że zmiana odczynu gleb ciężkich wymaga zastosowania wyższych dawek nawozów wapniowych w porównaniu z glebami lekkimi. - Gleby ciężkie mają dużą pojemność buforową przeciwstawiającą się zmianom ich właściwości. Z kolei przy nieumiejętnym postępowaniu na glebach lekkich można doprowadzić nawet do przewapnowania. Zbyt wysoka dawka wapna szczególnie form tlenkowych powoduje gwałtowną zmianę odczynu. Pojawiają się wówczas ujemne skutki na przykład pogarsza się zaopatrzenie w magnez i niektóre mikroelementy (np. bor) lub nasila się pojawianie niektórych chorób, na przykład parch ziemniaka - tłumaczy nasz rozmówca.
- Tagi:
- wiosna
- wapnowanie gleb