Komisja Europejska wycofuje projekt dotyczący pestycydów. Jest komentarz ARiMR
Przypomnijmy: jak pisaliśmy 7 lutego, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała wycofanie projektu zakładającego ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Unia Europejska ugina się po protestach rolników? Ważne słowa szefowej KE
Do wspomnianej sytuacji odniosła się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Przedstawiciele ARiMR komentują zapowiedź Ursuli von der Leyen w sprawie wycofania projektu zakładającego ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że założenia projektu są według Polski nieracjonalne i nieakceptowalne - uderzyłyby w opłacalność produkcji rolnej i miałyby negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe.
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej, uzasadniając swoją decyzję, podkreśliła, iż przez ponad półtora roku nie osiągnięto postępu w pracach nad projektem, także na poziomie Rady Unii Europejskiej - informuje ARiMR.
Polska od początku sprzeciwiała się założeniom projektu
Polska podkreślała, że proponowane rozwiązania miałyby następujące skutki:
- Miałyby negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność unijnego rolnictwa.
- Prowadziłyby do zwiększenia uzależnienia unijnego systemu żywnościowego od importu żywności.
- Uderzałyby w opłacalność produkcji rolnej poprzez nałożenie na rolników szeregu nowych i nieuzasadnionych obowiązków i ograniczeń.
Zastrzeżenia stały się szczególnie aktualne w kontekście globalnych wydarzeń zakłócających łańcuchy dostaw, takich jak pandemia COVID-19 i konflikt na Ukrainie.
Jak również informuje Agencja, ochrona środowiska naturalnego nie może naruszać podstawowej funkcji rolnictwa, jaką jest zaspokojenie potrzeb żywnościowych obywateli UE.
- Co więcej, obserwowane zmiany klimatyczne, utrudniające lub wręcz wykluczające produkcję rolną w niektórych obszarach naszego globu, powodują, iż Unia Europejska powinna zwiększać swoją rolę w systemie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - podaje ARiMR.
Sprzeciwiając się przyjęciu rozwiązań, Polska prowadziła aktywne działania na poziomie organów Unii Europejskiej.
- Wokół stanowiska Polski udało się bowiem zbudować silną koalicję państw członkowskich podzielających te same zastrzeżenia, co miało kluczowe znaczenie dla braku akceptacji projektu na poziomie Rady Unii Europejskiej - informuje ARiMR.
Przeczytaj także: Co ze zmianą prawa odnośnie dodatku dla sołtysów? Ministerstwo odpowiada
- Tagi:
- KE
- środki ochrony roślin