Hodowcy apelują do KE: nie dyskryminujcie produkcji mięsa w Europie!
45% ogólnej działalności rolnej w UE skupiona jest wokół hodowli zwierząt. W sektorze tym pracuje 4 mln osób. Dodatkowo branża pośrednio wspiera zatrudnienie 30 mln osób. Mimo to Komisja Europejska nie chce jej wspierać.
Organizacje zrzeszające producentów świń i bydła mówią nawet o dyskryminacji. Jak podają, dotychczas przewidziane wsparcie dla sektora produkcji zwierzęcej ma zostać drastycznie zmniejszone na rzecz rolnictwa ekologicznego.
KE nie chce promować produkcji mięsa wołowego i wieprzowego?
O działania w kierunku ochrony branży hodowli zwierząt do ministra rolnictwa apelują organizacje zrzeszone w inicjatywie #HodowcyRazem.
- Przede wszystkim Komisja w nieproporcjonalnym stopniu zwiększyła część budżetu przeznaczoną na promocję produktów ekologicznych, jednocześnie zmniejszając część przyznaną innym produktom, takim jak oznaczenia geograficzne oraz pozostawiając niski budżet na inne zrównoważone praktyki rolne. Uważamy, że produkty ekologiczne są niezmiernie istotne. Jednakże rolnictwo ekologiczne nie jest jedyną zrównoważoną praktyką rolną. Wierzymy, że równie ważne jest wsparcie innych zrównoważonych praktyk, aby zmaksymalizować wkład polityki promocji w zrównoważony rozwój. Byłoby to również bardziej uczciwe dla wszystkich producentów, którzy mimo braku certyfikatu produktów ekologicznych, podejmują znaczące wysiłki, aby uczynić produkcję bardziej zrównoważoną – podają w liście do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka członkowie inicjatywy #HodowcyRazem.
Czytaj także: Owady zastąpią znane nam mięso? Dlaczego tak może się wkrótce stać?
Według inicjatywy #HodowcyRazem, z uwagi na naciski ze strony DG SANTE (dyrekcja KE odpowiedzialna za realizację unijnej polityki w zakresie bezpieczeństwa żywności i zdrowia) oraz wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, rozpoczęto dyskryminowanie produktów, takie jak czerwone i przetworzone mięso oraz wino.
- W istocie, w załączniku 2 w ramach kryterium „Istotność”, roczny program prac 2022 wprowadza nowe podkryterium dla programów promocji ukierunkowanych na rynek wewnętrzny UE, które dyskryminuje czerwone i przetworzone mięso, a także napoje alkoholowe, w tym wino. W tamtym momencie, niektóre państwa członkowskie wyraziły swoje obawy, jednak podjęły decyzję, aby nie głosować przeciwko rocznemu programowi prac, jako że opóźniłoby to rozpoczęcie składania wniosków – podają członkowie inicjatywy #HodowcyRazem.
Dyskusja na temat kształtu rocznego programu prac polityki promocji ma odbyć się podczas Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych (Komitet COM), które odbędzie się 15 czerwca 2022 r. Branża apeluje, aby podczas tego spotkania minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podjął temat nierównego traktowania sektorów i ujął się za branżą hodowli zwierząt.
Czytaj także: Minister rolnictwa o cenach, dzierżawach, ubezpieczeniach i producentach świń