USA nie chce polskiej wieprzowiny. Gdzie popełniono błąd?
Restrykcje wobec polskiego mięsa nałożone przez stronę amerykańską są według ministerstwa rolnictwa nieuzasadnione.
- Strona polska stanowczo nie zgadza się ze stanowiskiem strony amerykańskiej, gdyż wysyłki mięsa wieprzowego prowadzone są zgodnie z ustalonymi warunkami, tj. ze stref nie objętych formalnymi restrykcjami nałożonymi przez UE w związku z ASF - podaje resort rolnictwa.
Zakaz importu wprowadzono w czwartek, 18 października. Służby weterynaryjne USA (Animal and Plant Health Inspection Service – APHIS) zgłosiły wątpliwości dotyczące lokalizacji niektórych polskich zakładów zatwierdzonych do eksportu. Dlatego wstrzymano dostawy polskiej wieprzowiny, również tej, która jest dopiero w drodze do portów w USA. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się z prośbą o dopuszczenie tych przesyłek oraz produktów mięsnych wieprzowych poddanych obróbce termicznej.
W piśmie, który Główny Lekarz Weterynarii przekazał stronie amerykańskiej 19 października poinformowano, że kwestionowane zakłady położone są w strefach wolnych, mimo że otoczone są obszarami objętymi restrykcjami ASF.
- Wskazano ustalone zasady tworzenia stref objętych ograniczeniami ASF w UE oraz zasady wydzielania z takich stref gmin miejskich, w których nie ma gospodarstw utrzymujących świnie ani dzików zakażonych ASF - zaznacza MRiRW.
Ponadto przypomniano, że w 2017 r. w wyniku negocjacji ze stroną amerykańską dotyczących definicji stref objętych restrykcjami ASF, strona polska zgodziła się wprowadzić dodatkowe ograniczenia przy eksporcie do USA wyłączając z możliwości eksportu świnie i zakłady nie tylko pochodzące z stref: niebieskiej i czerwonej, ale także ze strefy żółtej.
Zarówno ministerstwo rolnictwa, jak i GLW zaskoczeni są obrotem sytuacji. ASF w naszym kraju jest przecież od 2014 roku, mimo to z eksportem wieprzowiny do USA nigdy nie było problemu. Poza tym audyty służb amerykańskich przeprowadzane w Polsce w sektorze wieprzowiny nie kwestionowały zasad regionalizacji ASF.
Interesowi polskiemu szkodzą nieprawdziwe doniesienia amerykańskich mediów, dotyczące rzekomych wysyłek mięsa ze świń pochodzących ze stref objętych restrykcjami ASF. - Podważają zaufanie odbiorców amerykańskich do polskich produktów - stwierdza MRiRW.