Po 16 latach będą eksportować wołowinę do Chin
Jakie kraje wspólnotowe otrzymały zielone światło i będą wysyłać mięso wołowe do Chin?
Pierwsze partie mięsa wołowego wyprodukowanego w Unii Europejskiej do Państwa Środka z tych krajów mają trafić jeszcze w tym roku. Jest to bardzo dobra informacja z uwagi na fakt, iż przez ostatnie 16 lat obowiązywał zakaz eksportu. Dotyczy to czołowych unijnych producentów wołowiny, takich jak Francja, Holandia, Wielka Brytania, Belgia i Włochy. Dotychczas państwa te nie mogły eksportować mięsa wołowego do Chin z obawy przed tzw. chorobą szalonych krów (BSE). Obecnie na ten rynek mogą wysyłać wołowinę tylko Irlandczycy, Polacy oraz Duńczycy.
Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan powiedział, do końca 2016 r. wołowina od czołowych unijnych producentów zacznie trafiać na rynek chiński. W najbliższych tygodniach inspektorzy z Chin będą wizytować zakłady produkcyjne we Francji, w Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz we Włoszech. W styczniu tego roku podobną inspekcję przeprowadzono w zakładach w Irlandii. Obie strony, tj. Chiny oraz Irlandia uzgadniają obecnie ostatnie szczegóły techniczne przed uruchomieniem handlu.
Chiny stały się dla Wspólnoty, drugim po Stanach Zjednoczonych, najważniejszym rynkiem zbytu na towary rolno-spożywcze. W 2015 r. wartość eksportu mięsa wieprzowego na ten rynek wzrosła dwukrotnie, z 432 mln EUR do 934 mln EUR. Wartość całego eksportu rolnego zwiększyła się o 2,9 mld UER do 10,4 mld EUR. Najwięcej eksportowano ze Wspólnoty do Państwa Środka żywności dla dzieci, podrobów, produktów mleczarskich, wieprzowiny, wina oraz wódek.
Choć wołowina nie jest zbyt popularnym gatunkiem mięsa w Chinach, Unia liczy, że rynek ten może stanowić alternatywny i rozwojowy kierunek eksportu dla producentów bydła we Wspólnocie. Obecnie głównymi dostawcami mięsa wołowego na rynek chiński są Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Urugwajczycy. Ponadto niektóre kraje, jak Stany Zjednoczone, wysyłają do Chin spore ilości wołowiny za pośrednictwem Hongkongu.
W 2015 r. Chiny były największym importerem wołowiny na świecie, sprowadzając prawie 500 tys. ton tego gatunku mięsa.
Warto zaznaczyć, że jeszcze przed czteroma laty import ten wynosił zaledwie 20 tys. ton. Zdaniem niektórych ekspertów, w ciągu najbliższych pięciu lat spożycie mięsa wołowego w Chinach przekroczy poziom 1 mln ton. Wzrost popytu na ten gatunek mięsa w Państwie Środka jest wynikiem procesów urbanizacyjnych, a także rosnącego wpływu kultury zachodniej na dietę społeczeństwa chińskiego.
Warto dodać, że Unia Europejska naciska także na Japonię, aby otworzyła swój rynek na unijną wołowinę ze wszystkich krajów Wspólnoty.