Jak zapobiegać chorobom bydła i drobiu
Hodowcy bydła i drobiu licznie uczestniczyli w Forum Zootechnicznym zorganizowanym przez firmę Timac Agro. Wysłuchali wykładów na temat dobrostanu zwierząt i zagrożeń, jakie dla nich niosą mykotoksyny i pasożyty.
O kokcydiozie i pasożytach
O wpływie dobrostanu na opłacalność produkcji mówił prof. Robert Kupczyński. Wykład na temat mykotoksyn i ich wpływu na zdrowie oraz opłacalność produkcji dali natomiast: dla hodowców bydła - prof. Zygmunt Maciej Kowalski, a dla hodowców drobiu - dr. hab. Marcin Hejdysz. Bardzo ciekawe były prelekcje dotyczące pasożytów zagrażających zwierzętom hodowlanym. Lek. wet. Martyna Frątczak mówiła o kokcydiozie, kryptosporydiozie i pasożytach żołądkowo-jelitowych u bydła, a Sebastian Janiszewski o kokcydiozie u drobiu.
Rolnicy z uwagą słuchali wykładów. W przerwie dyskutowali, z niektórymi udało się porozmawiać "Wieściom Rolniczym".
Z gospodarstwa należącego do Archidiecezji Gnieźnieńskiej przybyli: Edyta Gołębiewska - zootechnik i Ryszard Góralczyk - zarządca. W gospodartwie utrzymuje się 300 sztuk bydła opasowego.
Robert Korzeniec na zdjęciu z Pauliną Zając - szefową biura reklamy "Wieści Rolniczych". Pan Robert prowadzi gospodarstwo w Rozmierzu na Opolszczyźnie, utrzymuje około 80 krów mlecznych.
Z państwem Renatą i Grzegorzem Jagodzińskimi rozmawialiśmy o sytuacji na rynku wieprzowiny. Małżeństwo prowadzi gospodarstwo w Dąbrówce, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Chowają około 2000 tuczników i 200 sztuk bydła opasowego.
Jak ochronić bydło i drób przed mykotosynami i pasożytami
Nawiązując do wykładów, specjaliści z Timac Agro przedstawili dwie nowości oferowane przez firmę - produkty zwiększające odporność u zwierząt: Ceteia Detox - płynny dodatek paszowy poprawiający funkcjonowanie wątroby oraz Protekct-IN - blok mineralny ograniczający ryzyko porażenia pasożytami. Ten ostatni został zaprezentowany przez Piotra Kotowskiego, menadżera produktu w Timac Agro.
- Tagi:
- pasożyty
- mykotoksyny