Tanieje kukurydza, ale pszenica idzie w górę
W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext i amerykańskich giełdach zwyżkowały. Ceny pszenicy w kontrakcie styczniowym na paryskiej giełdzie umocniły się przez tydzień o 3,3% do 180,5 EUR/tonę. Pszenica w kontrakcie grudniowym na CBoT podrożała o 1,5% do 206,5 USD/tonę, pszenica HRW na giełdzie w Kansas (KCBT) była o 2,6% droższa niż tydzień wcześniej – 228,2 USD/tonę, a pszenica HRS w Minneapolis (MGE) – o 2,4% do 219,9 USD/tonę.
Do zwyżek cen na amerykańskich giełdach mogły przyczynić się następujące czynniki: dobre wyniki eksportu pszenicy z USA (powyżej oczekiwań analityków), doniesienia o niekorzystnych warunkach dla upraw pszenicy w niektórych rejonach globu (w tym Rosja i Australia) mogące mieć wpływ na wysokość plonów oraz okres przed świętem Dziękczynienia, który zazwyczaj wiąże się z niewielkimi wzrostami na giełdach.
Z kolei w Unii na umocnienie się notowań pszenicy mogły mieć wpływ - obok wyżej wymienionych czynników – utrzymujące się wysokie tempo eksportu pszenicy oraz osłabienie euro.
Warto odnotować znaczącą korektę szacunków produkcji pszenicy w Algierii. Jak szacuje IGC, tegoroczne zbiory wyniosą tylko 1,9 mln ton wobec wcześniejszych prognoz w wysokości 3 mln ton i 3,3 mln ton rok wcześniej. Powodem korekty są skutki długotrwałej suszy. Algieria zaliczana jest do grona kluczowych importerów z rejonu północnej Afryki. Gorsze zbiory są więc szansą dla eksporterów na zwiększenie dostaw do tego odbiorcy.
W przypadku notowań kukurydzy kończący się tydzień przyniósł w większości pogłębienie się spadków, zarysowujących się już pod koniec ubiegłego tygodnia. Kukurydza w kontrakcie grudniowym na CBoT staniała o 2,1% do 148,9 USD/tonę, a w kontrakcie styczniowym na Euronext – o 0,7% do 151 EUR/tonę.
Do spadków mogły przyczynić się takie czynniki jak: nasilająca się presja podażowa, gorsze od oczekiwań wyniki tygodniowego eksportu oraz podwyższenie przez IGC prognozy globalnej produkcji kukurydzy w sezonie 2014/15 – o 2 mln ton do 982 mln ton.
W ostatnim monitorowanym tygodniu wyniki eksportu kukurydzy z USA były niższe od oczekiwań analityków. Analitycy spodziewali się eksportu w przedziale od 575-825 tys. ton, tymczasem zostało sprzedane 529,8 tys. ton. Powyżej oczekiwań był natomiast wywóz pszenicy miękkiej – 447,353 tys. ton. Analitycy zakładali wywóz w przedziale od 225 do 375 tys. ton.
Spadki notowań kukurydzy w USA są łagodzone przez wzmożoną produkcję bioetanolu. Według EIA, w tygodniu kończącym się 21 listopada br. tempo tygodniowej produkcji wynosiło 982 tys. baryłek dziennie, tj. o 12 tys. baryłek dziennie więcej w porównaniu z wynikami poprzedniego tygodnia. Jest to jednocześnie najwyższy rezultat tygodniowej produkcji bioetanolu w okresie co najmniej ostatnich czterech lat.
Pogoda wpływa negatywnie na uprawy zbożowe w kilku rejonach globu. Po pierwsze, niepokojące doniesienia napływają z Rosji. Jest zbyt sucho. Z kolei w krajach Ameryki Południowej (Argentyna i Brazylia) w niektórych obszarach panuje zbyt wysoka wilgotność dla upraw. Zwiększa to ewentualność wystąpienia chorób roślin i potencjalnie może oznaczać gorsze plony. Generalnie jednak perspektywy dla Ameryki Południowej nie są złe.