Szczepionki w uprawie roślin motylkowych
Dlaczego do zaprawy nasion roślin motylkowych stosuje się szczepionki zawierające bakterie brodawkowe? Czy tego typu preparaty pomagają zwiększyć zawartość białka w plonie?
Coraz popularniejsze stają się szczepionki, które zawierają żywe bakterie brodawkowe z rodzaju Rhizobium lub Bradyrhizobium zdolne do wiązania wolnego azotu atmosferycznego w symbiozie z roślinami motylkowymi w formie bezpośrednio przyswajalnej przez rośliny. Po co się ich używa?
- Zastosowanie takiego preparatu - Nitraginy - pozwala na zwiększenie intensywności wiązania azotu i zapewnia dostarczenie roślinom - w zależności od warunków glebowych i uprawianej rośliny - do 600 kg N na 1 ha w ciągu sezonu wegetacyjnego, co pozwala znacznie zaoszczędzić na nawozach mineralnych - mówi Krzysztof Łuniewski z firmy BIOFOOD.
Dodaje przy tym, że szczepionki pozwalają podnieść plon roślin motylkowych średnio o 10-20%. Ponadto zwiększają zawartość białka w plonie i poprawiają strukturę gleby, a także jej właściwości fitosanitarne.
Szczepionki - sposób użycia?
Krzysztof Łuniewski wyjaśnia, że zaprawianie nasion roślin motylkowych Nitraginą, zawierają bakterie brodawkowe, można przeprowadzić na mokro - zwilżając nasiona przygotowaną zawiesiną lub na sucho - stosując 1,5-2 porcji szczepionki na materiał siewny przeznaczony na 1 ha. - Można to zrobić ręcznie przez dokładne kilkakrotne mieszanie lub w zaprawiarkach mechanicznych. Preparat nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt - tłumaczy specjalista. Zaznacza, że możliwe jest jednoczesne zaprawianie nasion preparatami zawierającymi bakterie brodawkowe i chemicznymi środkami ochrony roślin, o ile wysiew dokonany będzie bezpośrednio po zabiegu. - Natomiast stosowanie zabiegów ochrony roślin w trakcie wegetacji jest nieograniczone - dorzuca ekspert.
Szczepionki - dla jakich roślin motylkowych ?
Wspomniane preparaty należy stosować dla tych roślin motylkowych, dla jakich zostały wyprodukowane. Szczepionki są dostępne dla następujących gatunków: seradela, lucerna, łubin, wyka, groch, peluszka, soja, nostrzyk, bobik, esparceta, przelot, komonica, fasola, lędźwian afrykański, inkarnatka oraz mieszanki motylkowe. W celu zwiększenia efektywności wiązania wolnego azotu zaleca się wykonanie wapnowania gleby przy zastosowaniu wapna magnezowego jesienią przed uprawą roślin motylkowych. - Z kolei bezpośrednio przed siewem możliwe jest zastosowanie nawożenia azotowego (fosforan amonu, mocznik, saletra amonowa) w dawkach nie większych niż 20 kg N na 1ha - mówi specjalista.