Podkiełkowywanie ziemniaków sposobem na szybszy zbiór
Podkiełkowywanie ziemniaków na bardzo wczesny i wczesny zbiór ogrywa istotną rolę. Dzięki temu może bowiem przyspieszyć wzrost tych rośli i - co za tym idzie - liczyć na większe pieniądze z ich sprzedaży.
Z roku na rok rośnie liczba plantatorów bardzo wczesnych i wczesnych odmian ziemniaków. Zbiór ziemniaków w maju czy czerwcu pozwala bowiem uzyskać większy dochód z hektara od zbioru jesiennego. Ważne jest również to, że po wczesnych wykopkach można wykorzystać pola pod kolejną uprawę, np.buraczków lub innych warzyw. To właśnie - między innymi - napędza sprzedaż sadzeniaków z grupy odmian najwcześniejszych.
ZOBACZ TAKŻE: Czy opłaca się uprawa pieczarki?
Ziemniaki przeznaczone do zbioru po 60 dniach od zasadzenia powinny być podkiełkowywane przez 6-8 tygodni. Ziemniaki, które będą wykopywane po 75 dniach od momentu założenia plantacji, należy podkiełkowywać przez 4-6 tygodni. Natomiast ziemniaki odmian wczesnych - jeśli planujemy zbiór po dojrzeniu bulw - trzeba podkiełkowywać przez 4 tygodnie.
Grzegorz Manowski, specjalista ds. roślin okopowych z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zaznacza, że nie powinniśmy tego ani przyspieszać, ani się z tym ociągać. Ważne jest tu zachowanie metody tzw. „złotego środka”.
- Zbyt wczesne podkiełkowanie spowoduje bowiem, że kiełek będzie zbyt wybujały i podczas sadzenia dojdzie do jego obłamania, z kolei zbyt późne podkiełkowywanie spowoduje zbyt słabe jego rozwinięcie - zwraca uwagę pracownik PODR-u.
W jakich warunkach należy podkiełkowywać?
- Warunki niezbędne do prawidłowego podkiełkowania ziemniaków to: światło dzienne lub sztuczne o natężeniu 3500-5000 luksów na 1m² przez 10-12 godzin w ciągu doby, temperatura 10-15ºC i wilgotność względna powietrza 90-95% - wskazuje Grzegorz Manowski.
Zaznacza jednocześnie, że ziemniaki najlepiej podkiełkowuje się w skrzyniach ażurowych ustawionych piętrowo do wysokości 2 m i napełniony maksymalnie do 15 kg.
- Tak ustawione skrzynie co dwa tygodnie należy przestawiać (te z dołu przestawiamy do góry) w celu uzyskania partii sadzeniaków jednolicie podkiełkowanych - radzi specjalista z PODR-u. Dodaje przy tym, że do podkiełkowanych ziemniaków najlepiej zaglądać raz dziennie, żeby po prostu kontrolować podstawowe parametry.
- Prawidłowo podkiełkowane sadzeniaki powinny posiadać kiełki grube, silne, intensywnie zabarwione, o długości około 1,5 cm - opisuje Grzegorz Manowski.
Anna Matusik, pracownica Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział w Siedlcach zaznacza z kolei, że do sadzenia nie można można wybierać sadzeniaków małych o średnicy poniżej 5 cm, ponieważ wschodzą one później w stosunku do bulw większych.
Andrzej Otto, starszy doradca rolny i rolno środowiskowy w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Punkt Doradczy w Gołuchowie, zwraca uwagę na to, że ziemniaki bardzo wczesne i wczesne uprawia się na najlepszych kompleksach glebowych pszennych dobrych i żytnich bardzo dobrych.
- Jest jednak dopuszczalna uprawa na słabszych kompleksach glebowych, będących w wysokiej kulturze - zaznacza pracownik WODR-u.
Ziemniaki można także uprawiać na kompleksie zbożowo-pastewnym mocnym, szczególnie w suchych latach. Najkorzystniejsze nachylenie pola, o czym również wspomina specjalista z Gołuchowa, to natomiast stok południowy. Andrzej Otto porusza także kwestie nawożenia.
- Ziemniak nie przepada za obornikiem. Możemy go oczywiście stosować. Musimy jednak spełnić jeden zasadniczy warunek - sadzimy ziemniaka dopiero po 2-3 latach od stosowania obornika - podkreśla specjalista z WODR-u. - Jeżeli ziemniaki posadzimy rok „po oborniku”, musimy się liczyć z tym, że ich bulwy staną się mniej smaczne i będą się źle przechowywać - tłumaczy pracownik WODR-u.
W jakich warunkach glebowych wysadza się bulwy?
- Termin (sadzenia ziemniaków - przyp.red.) uzależniony jest od temperatury gleby mierzonej na głębokości 10 cm. Podkiełkowane sadzeniaki można wysadzać już przy temperaturze gleby 6˚C. Głębokość sadzenia nie powinna być duża, gdyż spowolni to rozwój i wzrost roślin. Powinna być taka, aby główna masa części podziemnej rośliny znajdowała się w warstwie ornej. Za optymalną głębokość sadzenia przyjmuje się średnicę sadzeniaka powiększoną o 1-2 cm, mierząc od powierzchni roli przed sadzeniem. Głębokość sadzenia jest jednym z podstawowych parametrów decydujących o jakości plonu. Rozstawa sadzenia to 62-67x20-30 cm, w zależności od wielkości sadzeniaków - wyjaśnia Anna Matusik.
Okrywanie ziemniaków - to kolejna istotna rzecz przy produkcji bulw na wczesny zbiór. Ważne jest to, żeby zabezpieczyć nasze plantacje agrowłókniną. Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy, radzą tę o gramaturze 19 gramów na m2 (P-19). Nie należy ona do najgrubszych, dobrze chroni jednak przed przymrozkami. Agrowłókniny o gramaturze 23 gramów na m2 (P-23) także mają swoich zwolenników, zwłaszcza tych, którzy boją się niższych temperatur. Zdecydowana większość odradza jednak tzw. P-30, gdyż może ona prowadzić do poparzeń na liściach. Poza tym jest za ciężka. Przy większych odpadach deszczu ta okrywa mocno się nawilża i - co się z tym wiąże - zaczyna przyciskać ziemniaki.