Oziminy na słabszych glebach nie rokują dobrze
Sprawdziliśmy, w jakiej kondycji są zboża i rzepak woj. łódzkim. Oziminy na słabszych glebach, zdaniem eksperta, nie rokują dobrze.
Waldemar Trupinda, p.o. kierownika Działu Systemów Produkcji Rolnej i Standardów Jakościowych Łódziego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, także uważa, że rośliny nie były przygotowane na gwałtowną zmianę pogody.
- Mieliśmy 20-25 stopniową różnicę temperatur. Z 10 stopni C "w plusie" zrobiło się - 15 stopni. (...) Może to spowodować wymarznięcie roślin. Jedyna uciecha w tym, że spadł śnieg. Może te zboża pod okrywą śnieżną (...) zaczną powolutku dochodzić do siebie i zaczną się hartować - mówi pracownik ŁODR.
Uważa jednak, że oziminy na słabszych glebach nie rokują dobrze.
Specjalista informuje także o stanie zbóż przed nadejściem mrozów. - Rośliny zdąrzyły się rozkrzewić. Oziminy odrobiły straty, spowoodwane suszą, ponieważ zima zaczęła się bardzo późno - twierdzi fachowiec. Co można powiedzieć o kondycji rzepaków? - Są one bardzo słabe i nie nadrobiły strat. (...) Rzepaki mogą polecieć - twierdzi Waldemar Trupinda.
Jakie są szanse ozimin na przezimowanie? - Wstępne prognozy są - niestetey - takie, że te mrozy na początku roku bez okrywy śnieżnej, mogą spowodować starty na wiosnę - uważa fachowiec. Zaznacza jednak, że z ostatczną oceną ozimin trzeba poczekać do końca zimy.
- Tagi:
- kondycja ozimin
- zboża
- rzepak