Nowy środek do zwalczania mszyc, skrzypionek, chowaczy i słodyszka
Ministerstwo rolnictwa wydało zezwolenia na wprowadzenie do obrotu nowego insektycydu z grupy pyretroidów do zwalczania szkodników w uprawach zbożowych i rzepaku.
Insektycyd Nexide® 60 CS , bo o nim mowa, zawiera substancję czynną o nazwie gamma-cyhalotryny z grupy pyretroidów. Została ona zamknięta w mikrokapsułkach. Dzięki czemu, jak zapewnia producent insektycydu, działa on: szybko, jest skuteczny nawet w niskiej dawce (50-80 ml/ha), jest bardziej odporny na zmywanie i nie ma mowy o jego mikropyleniu.
Nexide® 60 CS chroni uprawy przed szkodniki takimi jak:
- mszyce, które wysysają soki roślinne i które są wektorami wirusów groźnych dla roślin chorób. W efekcie uszkodzeń dochodzi do znacznej redukcji plonu ziarna i pogorszenie jego wartości użytkowej;
- skrzypionki, których larwy zjadając tkankę liścia znacznie ograniczają jego powierzchnię asymilacyjną, a uszkodzone miejsca stają się łatwą drogą infekcji dla patogenów;
- chowacze, których larwy żerując drążą w nerwach rośliny chodniki, następnie przenoszą się do pędów i dokonują podobnych szkód. W efekcie zaburzony zostaje transport składników pokarmowych, wody i asymilatów w roślinie. Uszkodzone tkanki porażane są przez patogeny. Wszystko to może wpływać na zamieranie silnie uszkodzonych organów, zmniejszenie plonowania i pogorszenie jakości plonu.
- słodyszek rzepakowy, który wgryza się do pąków, żerując w nich uszkadza słupek i pylniki kwiatów, co uniemożliwia prawidłowe zapylenie. Zniszczenie pąków w kwiatostanie skutkuje nierównomiernością rozłożenia łuszczyn, nieprawidłowym dojrzewaniem, często pękaniem i osypywaniem się nasion. W przypadku rzepaku jarego, który bywa silniej uszkadzany przez słodyszka, kwiatostany w okresie zwiększonej wilgotności i opadów dodatkowo mogą być zainfekowane szarą pleśnią.
Czytaj także: