Nowe odmiany pszenicy jarej [LISTA]
Krajowy Rejestr wzbogacił się o 8 nowych odmian pszenicy jarej. Wśród nich jest aż 7 odmian jakościowych chlebowych (A).
Taką informację przelazł Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. W połowie stycznia odbyło się bowiem posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych poświęcone odmianom zbóż jarych, której przewodził prof. Marka Korbasa, IOR-PIB w Poznaniu. Z uwagi na pandemię, posiedzenie miało charakter wideokonferencji. Poprzedziło je medialne spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian zbóż, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian zbóż jarych, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję. Po posiedzeniu zdecydowano o wpisaniu do Krajowego Rejestru 8 nowych odmian pszenicy jarej - 7 odmian jakościowych chlebowych (A) i jednej odmiany chlebowej B.
LISTA NOWYCH ODMIAN PSZENICY JAREJ WPISANYCH DO KRAJOWEGO REJESTRU W 2021 R.
- Etolia - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
- Itaka - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
- KWS Dorium - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: KWS Lochow Polska sp. z o.o.
- Mantra - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR
- Syntia - odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR
- Werwa - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający:. "Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR"
- WPB Francis - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
- WPB Pebbles - jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: Irena Szyld Konsultant w Dziedzinie Hodowli Roślin i Nasiennictwa
Czy warto stawiać na nowe odmiany?
To pytanie skierowaliśmy jakiś czas temu do Gwidona Bembnisty, rolnika z miejscowości Małocin k. Nakła nad Notecią w woj. kujawsko-pomorskim, prowadzącego produkcję roślinna na 330 ha. Uzyskaliśmy wówczas następującą odpowiedź:
- Przy doborze nasion stawiamy - po pierwsze na kwalifikowany materiał siewny (wyższe plony) - to podstawa i na postęp genetyczny, na nowe odmiany, bo starsze się wyradzają, są mniej odporne na choroby, wymagają więcej zabiegów ochronnych - zaznaczył gospodarz.