Można nawozić pola azotem!
Od dziś (1 marca) można zasilić oziminy wszystkimi nawozami zawierającymi azot, także naturalnymi. Są jednak ograniczenia w tym zakresie, o których rolnicy powinni pamiętać.
Zgodnie z Programem działań, mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, zabronione jest aplikowanie nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą bądź pokrytych śniegiem, przy czym za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.
Rolnicy, których grunty znajdują się nieopodal wód powierzchniowych, przy aplikowaniu nawóz na pole, muszą zachować wymagane wspominanym Programem odległości.
Wszystkie nawozy zatem, poza gnojowicą, można stosować na gruntach od brzegu jezior i zbiorników wodnych o powierzchni do 50 ha, cieków naturalnych, rowów (za wyjątkiem węższych niż 5 m) oraz kanałów w odległości 5 m. Jeśli będzie to gnojowica, powinno się zachować 10-metrowy odstęp od brzegu. W przypadku większych jezior i zbiorników, a także ujęć wody (poza strefa ochronną) i obszarów morskiego pasa nadbrzeżnego nawozy mineralne i naturalne można z kolei stosować w odległości 20 m.
Nawożenie upraw - zakaz stosowania granulowanego mocznika. KLIK
Wyżej przedstawione odległości można zmniejszyć o połowę, pod warunkiem:
- zastosowania nawozów za pomocą urządzeń aplikujących je bezpośrednio do gleby lub
- podzielenia pełnej dawki nawozów co najmniej na trzy równe dawki, przy czym odstęp między zastosowaniem tych dawek nawozu nie może być krótszy niż 14 dni.
Rolnicy powinni także pamiętać o tym, że wielkość rocznej dawki nawozów naturalnych wykorzystywanych rolniczo nie może zawierać więcej niż 170 kg N w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych. Dawkę ustala się w następujący sposób:
- ilość nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie rolnym i ilość azotu w tych nawozach należy obliczyć na podstawie stanów średniorocznych zwierząt gospodarskich obliczonych zgodnie z załącznikiem nr 4 do Programu oraz średniej rocznej wielkości produkcji nawozów naturalnych i koncentracji azotu zawartego w tych nawozach, określonych w załączniku nr 6 do Programu;
- następnie należy zaplanować sposób dystrybucji nawozów naturalnych na poszczególne działki rolne w taki sposób, aby w okresie roku nie przekroczyć dopuszczalnej dawki azotu z nawozów naturalnych w czystym składniku wynoszącej 170 kg N/ha użytków rolnych, przy czym dopuszczalna dawka nawozu naturalnego = 170 kg N/ha: (zawartość N kg/t lub kg/m3 nawozu naturalnego należy przyjąć z załącznika nr 6 do Programu lub udokumentowanego badania składu nawozu).