Łokaś garbatek daje o sobie znać
Na plantacji pszenżyta ozimego w gminie Kowalewo Pomorskie (woj. kujawsko-pomorskie) stwierdzono placowe ubytki w zasiewie na całej powierzchni uprawy po początkowo wyrównanych wschodach.
Taką informację w specjalnym komunikacie podano na Platformie Sygnalizacji Agrofagów - IOR-PIB.
- Ekspertyza wykazała silne uszkodzenia roślin przez larwy łokasia garbatka - czytamy we wspominam raporcie.
Czy uwarunkowane jest żerowanie wspomnianego szkodnika?
- Pomimo zastosowania technologii orkowej i panujących niższych temperatur powodem wyższej presji łokasia może być przedplon zbożowy oraz brak insektycydów o działaniu gazowym w glebie, układowo w roślinie, a także insektycydowych zapraw nasiennych - tłumaczy IOR-PIB.
Wygląd
Łokaś garbatek należy w Polsce do owadów pospolitych. Jest błyszczący czarny, silnie zbudowany z wyraźnie wypukłym ciałem, a jego spód jest smolisto-brunatny. Czułki, szczęki, stopy, a także golenie tego szkodnika są brunatno-czerwone. Dorosłe larwy łokasia mają ok. 30-35 mm, są białawe z ciemno-brunatną głową i przedpleczem. Pozostałe segmenty jego tułowia i odwłoka mają z kolei na górnej stronie wyraźne, podłużne, brunatne plamki. Głowa jest natomiast duża - z mocno rozwiniętymi narządami gębowymi. Na tułowiu łakosia znajdują się 3 pary silnych nóg, a na ostatnim członie jego odwłoka - 2 tępe przysadki odwłokowe.
Żerowanie
Larwy łokasia żywią się liśćmi traw i zbóż, żują je i wysysają. Trudno je nakryć „na gorącym uczynku”, gdyż żerują w nocy, nawet w grudniu, jeśli nie ma mrozów (wraz z ich nastaniem kończy się żerowanie tego szkodnika). W dzień z kolei kryją się w swoich podziemnych tunelach.
Larwy łokasia "uaktywniają się" wiosną. Wznawiają wówczas żer na oziminach i trawach, a w dalszej kolejności atakują zboża jare. Trwa to zazwyczaj aż do maja. Chrząszcze łokasia natomiast pojawiają się w czerwcu i żerują podobnie jak larwy. Również prowadzą nocny tryb życia. Dorosłe postacie łokasia szkodnika wyjadają nasiona z kłosów, w wyniku czego stają się one szczerbate.
Zwalczanie
Sprawdziliśmy we Wyszukiwarce Środków Ochrony Roślin, czy są jakieś preparaty zarejestrowane do zwalczania wspominanego szkodnika w zbożach. Niestety - nie. Pojawiły się tam jedynie takie ŚOR, jak Inazuma 130 WG, który można stosować w uprawie miskantu (traw ozdobnych), a także - Inpower 130 WG oraz Nepal 130 WG - adresowane do zwalczania łokasia garbatka w uprawie miskantu olbrzymiego. W tym przypadku zaleca się niszczenie chwastów jednoliściennych - alternatywnych roślin pokarmowych dla larw. Do warunków sprzyjających występowaniu łokasia garbatka należy zaliczyć jeszcze: spory udział zbóż w płodozmianach, uproszczenia w zabiegach agrotechnicznych, gleby zaperzone oraz uprawę po wieloletnich odłogach i użytkach zielonych.
Czytaj także: