Kwalifikowany materiał siewny - czy warto stosować? [OPINIE ROLNIKÓW]
Adam Świstak, Małopolska Hodowla Roślin
Z kwalifikowanego materiału siewnego warto korzystać z kilku względów. Pierwszym i dominującym myślę, że jest czystość genetyczna danej odmiany. Ważna jest też zdolność jej kiełkowania, którą mamy przebadaną. Natomiast parametry ziarna użyte do siewu są znakomite. Z takiego ziarna na pewno mamy później dobry plon i dobre zdrowe rośliny.
Marek Luty, Hodowla Roślin Strzelce
To, co zainwestujemy w ten materiał, zwróci się - w plonie, w jakości tego plonu i opłacalności produkcji. Kwalifikowany materiał siewny ma taką przewagę nad nasionami kupowanymi w ramach wymiany sąsiedzkiej czy na rynku albo na portalach aukcyjnych bądź internetowych, że mamy gwarancję znajomości odmiany - czyli siejemy dokładnie to, co chcielibyśmy mieć na swoim polu, mamy też gwarancję czystości - jeśli siejemy pszenicę, to mamy gwarancję, że w tym worku jest pszenica, a nie mieszanka gatunkowa, a jeszcze do tego chwasty, które są trudne do zwalczenia. Zastosowanie materiału kwalifikowane znacznie bardziej opłaca się niż zasianie ziarna z własnej reprodukcji. Po pierwsze siejemy go mniej, bo znamy dokładnie parametry siewne, a poza tym plon uzyskiwany przez nasiona kwalifikowane zawsze jest wyższy (...). Do tego dochodzą jeszcze bonusy w postaci dopłat do materiału siewnego. (...).
Warto kupować materiał ze sprawdzonych źródeł, bo w przypadku reklamacji podstawą jest faktura, jako dowód zakupu. Jeśli kupujemy nasiona bez faktury, nawet od znajomej firmy nasiennej, nawet w przypadku reklamacji nie jesteśmy w stanie udowodnić, że takiego zakupu dokonaliśmy, więc nie mamy prawa rościć sobie prawa do jakichkolwiek odszkodowań.
Czytaj także: