Jak buraki poradziły sobie w tym roku ze suszą?
Susza znów zrobiła swoje na plantacjach buraka cukrowego. Nie jest jednak tak źle, jak w przypadku innych roślin uprawnych.
LIZ - Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego uważa, że w tym roku buraki cukrowe lepiej poradziły sobie z okresowymi niedoborami wody niż inne rośliny uprawne o płytkim systemie korzeniowym. Dlaczego?
- W tym roku, podobnie jak w ubiegłym w okresie lipiec-sierpień wiele upraw rolniczych było pod wpływem silnego stresu związanego z suszą glebową i upałami, co miało bardzo duży wpływ na niski poziom plonowania. Wpływ tych warunków na buraki cukrowe był stosunkowo mniejszy niż na inne rośliny o płytkim systemie korzeniowym. Długie korzenie palowe buraków cukrowych mogą osiągnąć głębokie poziomy podglebia, gdzie znajdują się jeszcze dostępne rezerwy wody. Jednak do tego konieczna właściwa uprawa gleby i nawożenie, które stymuluje prawidłowy rozwój i kształt korzenia (np. uprawa pasowa z nawożeniem wgłębnym) - tłumaczy LIZ.
Oprócz tego, na co również zwracają uwagę doradcy z LIZ, buraki posiadają zdolność pobrania dużej ilości opadów w krótkim czasie.
- W niektórych regionach występujące opady od września znacząco wpłynęły na przyrost plonu, szczególnie na tych plantacjach, gdzie buraki posiadały nie uszkodzony aparat liściowy, gdyż w przeciwnym razie najpierw następował odrost nowych liści - kosztem zawartości cukru i przyrostu korzenia. Dla niektórych stanowisk opady były spóźnione, aby wpłynąć istotnie na zwiększenie plonu - zaznaczają doradcy z LIZ.
Podkreślają również, że w tym roku wystąpiło duże zróżnicowanie w plonach nie tylko w poszczególnych rejonach, ale także pomiędzy plantacjami w tych samych miejscowościach.
Czytaj także:
Neonikotynoidy w burakach cukrowych czasowo dopuszczone
- Tagi:
- plony
- susza
- buraki cukrowe
- LIZ
- 2019