Tegoroczna aura sprzyjała wszystkim warzywom, prócz pomidorom
Dotyczy to pomidorów gruntowych. Na plantacjach obserwuje się brązowienie, żółknięcie i usychanie dolnych liści.
Prognozuje się, że w 2020 roku polscy plantatorzy zbiorą prawie 4,1 mln ton warzyw gruntowych, a więc o 6% więcej niż w roku ubiegłym. Takie dane we wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych przedstawił GUS.
Jaki był początek roku dla warzyw gruntowych? W większości regionów siew miał miejsce w terminie nieco późniejszym w porównaniu do roku poprzedniego, z uwagi na niskie temperatury oraz nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleby.
Wschody były utrudnione i nierównomierne.Dlaczego? Powodem był deficyt wody w glebie po zimie, który nie sprzyjał początkowej wegetacji większości gatunków warzyw gruntowych.
- Brak opadów deszczu w kwietniu oraz w maju pogłębiły ten stan, powodując na wielu plantacjach zahamowanie kiełkowania warzyw i konieczność dokonania powtórnych siewów - tłumaczy GUS.
Co prawda w maju warunki wilgotnościowe poprawiły się, ale panujące wtedy chłody ograniczały wzrost roślin. Bardzo chłodny maj nie sprzyjał wegetacji roślin pomidorów, a majowe przymrozki występujące lokalnie w rejonach intensywnej uprawy tego gatunku spowodowały konieczność ponownych nasadzeń.
- W czerwcu opady przyczyniły się do przyrostu masy biologicznej warzyw zwłaszcza kapustnych, a wegetację tych warzyw poprawiły jeszcze dalsze opady deszczu jakie wystąpiły w pierwszej dekadzie lipca - informuje GUS.
W związku z tym szacuje się wyższe plony zwłaszcza późnych odmian warzyw.
GUS jednak zaznacza, że ostateczne plony będą zależne od dalszego przebiegu warunków pogodowych w następnych miesiącach.
Na dziś łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na niespełna 4,1 mln ton. Jednak o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji.
Pomidor jest jedynym warzywem gruntowym, który w tym roku nie rokuje. Wiosną obserwowało się słabsze kwitnienie i wiązanie owoców, ponadto na plantacjach obecnie zauważalne są brązowienie, żółknięcie i usychanie dolnych liści.
Jakie szacunki zbiorów dla poszczególnych warzyw gruntowych?
Kapusta - ponad 0,9 mln ton
Kalafior - nieco ponad 200 tys. ton
Cebula - 580 tys. ton
Marchew - ponad 700 tys. ton
Buraki - ponad 290 tys. ton
Pomidor - ok. 240 tys. ton
Ogórek - ponad 220 tys. ton.
Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw szacuje się na ok. 900 tys. ton.