Strajk rolników 6 marca w Warszawie. Gdzie są utrudnienia? [MAPA]
Dziś (6 marca) w Warszawie odbędzie się największe tegoroczne zgromadzenie. To oczywiście kolejna odsłona trwającego strajku rolników.
Strajk w Warszawie 6 marca 2024. Gdzie się rozpocznie? O której?
Przypomnijmy: wszystko rozpocznie się o godz. 11.00 przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3.
Jak pisaliśmy już wcześniej, protest będzie o wiele większy niż ten, zorganizowany przed tygodniem - według zapowiedzi zgromadzenie 6 marca może liczyć nawet 150 tys. osób.
Strajk organizują związkowcy - głównym organizatorem jest NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.
CZYTAJ TAKŻE: Strajk rolników w Warszawie 6 marca 2024. Ciągniki wjadą do stolicy? [WIDEO]
Strajk rolników w Warszawie. Relacja na bieżąco. Jak wygląda sytuacja na drogach?
[AKTUALIZACJA, 15.30]
Policja apeluje - poprzez komunikaty z głośników - o rozejście się, zaznaczając, że oficjalnie zgromadzenie zostało już zakończone, a to, co dzieje się obecnie, jest zgromadzeniem nielegalnym. Napięta, jeszcze przed chwilą, bardzo mocno sytuacja - wydaje się powoli stabilizować, jednak protestujących nie ubywa.
[AKTUALIZACJA, 15.00]
Sytuacja na miejscu robi się coraz bardziej niebezpieczna.
Rolnicy informują o użyciu gazu wobec nich.
Jak informuje z kolei policja - w czasie wydarzeń przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku policjantów. Zatrzymano kilkanaście osób.
- Część spośród protestujących osób próbowała przedostać się przez barierki zabezpieczające teren Sejmu. Zostało to im uniemożliwione - napisała na portalu X Komenda Stołeczna Policji.
[AKTUALIZACJA, 14:30]
fot. nadesłane / internauta
Bardzo gorąco robi się podczas trwającego protestu w Warszawie, doszło do starć z policją.
Oto komentarz Komendy Stołecznej Policji na portalu X:
[AKTUALIZACJA, 14.15]
Zobaczcie zdjęcia z Warszawy:
fot. zdjęcia nadesłane przez internautę
[AKTUALIZACJA, 14.00]
Trwa strajk rolników w Warszawie. Czy Komisja Europejska wycofa się z Zielonego Ładu?
CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja Europejska wycofa się częściowo z Zielonego Ładu?
[AKTUALIZACJA, 13.00]
Pod KPRM robi się coraz goręcej. Wcześniej spalono m.in. opony.
[AKTUALIZACJA, 12.30]
Protest trwa. Jak informuje policja, zablokowane jest obecnie m.in. rondo przy DK92 i S17 w miejscowości Zakręt, także wjazdy na S17 na węźle Góraszka.
fot. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza
[AKTUALIZACJA, 12.00]
Idą!
Cały czas trwa ponadto blokada dróg dojazdowych do Warszawy. Zablokowana w obydwu kierunkach jest m.in. ulica Piłsudskiego w Markach (DW 629 pod trasą S8)
fot. Komenda Stołeczna Policji
[AKTUALIZACJA, 11.00]
Rozpoczyna się strajk.
- Jesteśmy tu by walczyć o swoje ojcowizny, o Polskę - mówi obecni na miejscu rolnicy.
Do Warszawy wjechały też traktory... na lawetach.
Strajk rolników. Wycofają się z Zielonego Ładu?
[AKTUALIZACJA, 10.50]
Jak poinformował z mównicy sejmowej minister rolnictwa Czesław Siekierski, jutro pojawi się informacja rządu w związku z trwającym protestem rolników, ponadto w sobotę będą kontynuowane rozmowy z rolnikami - rozpoczęte w tamtym tygodniu.
Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa - ma ponadto jutro (7 marca) przedstawić w Sejmie plany związane m.in. z częściowym wycofaniem się KE z "Zielonego Ładu" dla rolnictwa.
Jak zaznaczał dziś w swoim wystąpieniu w Sejmie minister rolnictwa - polski rząd podczas rozmów na szczeblu unijnym proponował kompleksowy przegląd "Zielonego Ładu".
Złożono już m.in. wniosek o uchylenie obowiązku ugorowania w roku 2024, z kolei w roku 2025 ugorowanie miałoby być przeniesione do działań dobrowolnych - w ramach ekoschematów, za co rolnicy mieliby płacone.
Ponadto chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników za niecelowe błędy, kwestie związane z pestycydami - i generalnie kwestie związane z obowiązkiem bardzo wysokich norm środowiskowych.
Odnosząc się do kwestii handlu z Ukrainą minister rolnictwa zaznacza, że trwają rozmowy bilateralne.
- Chcemy wspólnych negocjacji, gdzie razem ustalimy kontyngenty akceptowalne przez Ukrainę i przez stronę Polską. Będzie pełen nadzór i zachowana wymiana handlowa. Łatwo mówić o całkowitym zamknięciu granicy, ale co wówczas powiecie producentom mleka? Handel obowiązuje w obydwie strony - mówił dziś w Sejmie Czesław Siekierski.
Minister rolnictwa dodał, że rozmowy z rolnikami toczyły się dobrze do momentu, gdy nie wkroczyli do tych rozmów politycy.
- Upolityczniliście te rozmowy, tego nie wolno robić - mówił dziś rano z mówicy sejmowej minister Czesław Siekierski.
[AKTUALIZACJA, 10.30]
W Sejmie trwa równolegle bardzo gorąca dyskusja - m.in. w kontekście projektu uchwały odnośnie trudnej sytuacji w rolnictwie i spełnienia postulatów strajkujących rolników - napisanej wcześniej przez samych rolników.
[AKTUALIZACJA, 9.50]
Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, obecnie w Warszawie wstrzymany jest ruch pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i w al. Ujazdowskich (od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle'a). Jadąc od Ursynowa na skrzyżowaniu z ul. Gagarina należy skręcić w kierunku Puławskiej (w lewo) lub Czerniakowskiej (w prawo). Ograniczony ruch pojazdów na ulicach: Frascati, Wiejska, Piękna (od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej), Górnośląska - Myśliwiecka (na odcinku od Wiejskiej do ronda Sedlaczka).
Rolnicy udostępniają już w mediach społecznościowych pierwsze zdjęcia:
Reprezentacja rolników z Wielkopolski / fot. WIR
Strajk generalny w stolicy. Rolnicy: "Otoczymy Warszawę". Będzie 9 newralgicznych punktów
Według zapowiedzi samych rolników, którzy z samego rana udają się na protest do Warszawy - miasto zostanie otoczone w dziewięciu różnych punktach dojazdowych (ZOBACZ ZDJĘCIE NA DOLE ARTYKUŁU).
Według zapowiedzi - można spodziewać się tysięcy ciągników w rejonie tras dojazdowych do Warszawy.
- Tylko z naszego regionu szykuje się ok. 500 maszyn rolniczych, jedziemy pod samą Warszawę - mówi w rozmowie z Wieściami Rolniczymi pan Łukasz z gminy Wierzbno w pow. węgrowskim.
Jak dodaje, blokada trwać będzie 24 godziny - we wspomnianych 9 miejscach.
Rolnicy podkreślają: są zdeterminowani.
- Nasze trzy postulaty są niezmienne, na pewno nie odstąpimy, dopóki nie zostaną zrealizowane - podkreśla w rozmowie z "Wieściami Rolniczymi" pan Łukasz z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Strajk w Warszawie 6 marca 2024. Protestować będą też przewoźnicy, górnicy, myśliwi, pszczelarze
Według zapowiedzi w strajku uczestniczyć będą także inne środowiska: również myśliwi, którzy zgłosili zgromadzenie przed gmachem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ponadto - podobnie jak wcześniej - górnicy, przewoźnicy czy pszczelarze.
Strajk w Warszawie 6 marca 2024. Czy do stolicy wjadą ciągniki?
Przypomnijmy: jak pisaliśmy także wcześniej, prezydent Warszawy nie wyraził zgody na wjazd ciągników do centrum - chodziło m.in. o Wał Miedzeszyński i Trakt Lubelski.
Czy to oznacza, że ciągników w Warszawie zabraknie? Niekoniecznie.
Choć policja już dziś przestrzega, że będzie reagować na próby łamania obowiązującego zakazu wjazdu ciągnikami.
- Zadania zostały przydzielone. Najważniejsze z nich to zapewnienie bezpieczeństwa wydarzeń, ale również zdecydowana reakcja policjantów na przypadki łamania prawa, a w szczególności niestosowanie się do znaków zakazu wjazdu - wylicza stołeczna policja.
Gdzie nie wolno wjechać ciągnikiem w Warszawie? Co grozi za wjazd traktorem do centrum mimo zakazu? Policja informuje
Jak przypomina stołeczna policja - na terenie Warszawy umieszczone są znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.
Oto wykaz części ulic w Warszawie oznaczonych m.in. znakiem B-5 z tabliczką T-0:
- Okuniewska/1 Praskiego Pułku
- Trakt Brzeski/Jana Pawła II
- Patriotów/Bysławska
- Walcownicza/Patriotów
- Wał Miedzeszyński/Bysławska
- Przyczółkowa/Waflowa
- Puławska/Karczunkowska
- Aleja Krakowska/S-2
- Aleje Jerozolimskie/Ryżowa
- Kasprzaka/Ordona
- Wolska/Elekcyjna
- S-8/Połczyńska
- Górczewska/Lazurowa
- Arkuszowa/Estrady
- Pułkowa/Wóycickiego
- Modlińska/Płochocińska
- ul. Modlińska na wys. ul. Sprawnej
- W przypadku złamania tego zakazu należy spodziewać się kontroli drogowej, która może zakończyć się mandatem karnym. Ponadto zaznaczyć należy, że wykroczenia mogą dotyczyć także nieprawidłowego poruszania się w zorganizowanych kolumnach. Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy kierujący nie zatrzyma się do kontroli, co wiąże się m.in. z utratą uprawnień. Trzeba mieć świadomość, że wjazd ciągników do Warszawy mógłby sparaliżować pracę służb ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem służb medycznych - informuje stołeczna policja.
Gdzie będą utrudnienia w Warszawie 6 marca 2024?
W związku z wielotysięcznym marszem w Warszawie spodziewane są utrudnienia m.in. w okolicy ul. Puławskiej, Placu Unii Lubelskiej, alei Szucha i ul. Belwederskiej.
Pewne są z ponadto bardzo duże utrudnienia na samych trasach dojazdowych do Warszawy.
Jak informuje miasto Marki, duże utrudnienia będą m.in. na skrzyżowaniu dróg DW629 i S8 od - 6 marca od godz. 10.00 aż do kolejnego dnia.
- Samorząd Marek otrzymał z Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia na naszym terenie. Zgodnie z zawartymi w piśmie informacjami, w zgromadzeniu ma uczestniczyć 70 ciągników i blisko 100 osób i ma ono mieć miejsce na wjeździe na skrzyżowanie dróg DW629 i S8 - informuje urząd w Markach.
Zgromadzenie ma rozpocząć się 6 marca o godzinie 10:00 i potrwać do 7 marca do godziny 10:00.
ZOBACZ MAPĘ:
fot. Miasto Marki / FB
Policja będzie informować o utrudnieniach w ruchu w Warszawie 6 marca - w związku ze strajkiem rolników
Jak informuje policja - będzie na bieżąco informować o utrudnieniach w ruchu w Warszawie 6 marca.
Mapa strajków w Warszawie udostępniona przez rolników
ZOBACZ MAPĘ UDOSTĘPNIONĄ PRZEZ ORGANIZATORÓW PROTESTÓW W WARSZAWIE:
CZYTAJ TAKŻE: Strajk rolników w Warszawie 27 lutego [TRASA MARSZU, WIDEO, ZDJĘCIA]