Stan upraw w Polsce. Co dzieje się na polach?
W jakim stanie są uprawy w poszczególnych regionach naszego kraju? W jakich częściach Polski rolnicy poszukują jakiegokolwiek materiału siewnego? Gdzie rzepak dobrze rokuje?
Firma Agrii opublikowała raport o stanie upraw w 13 tygodniu tego roku. Co z niego wynika?
Polska północno-zachodnia i Kujawy
Czytaj także: Jak podnieść skuteczność fungicydów?
Tam, gdzie występują największe wymarznięcia, poszukiwany jest jakikolwiek materiał siewny do przesiewów.
- Z uwagi na ograniczony dostęp kwalifikowanego materiału siewnego, rolnicy próbują ratować się niekwalifikowanym materiałem. W rezultacie ryzykują jakością materiału do przesiewu, gdyż często nie znają podstawowych parametrów tych nasion ani nazwy odmiany – uważa Agrii.
Na Pomorzu i Kujawach jest wiele gospodarstw, które mają niemal 100% upraw ozimych do likwidacji, a rolnicy z niecierpliwością oczekują na likwidację szkód przez firmy ubezpieczeniowe.
Żuławy, Warmia i Mazury, Podlasie
W rejonie Żuław rolnicy zakończyli już większość przesiewów. - Po opadach deszczu można już zaobserwować pierwsze wschody pszenic przewódkowych. Te rośliny, które przezimowały, rozpoczynają wiosenną wegetację. Według naszych szacunków, jest to około 5-10% roślin - podaje Agrii.
Część rolników wykonała już pierwsze zabiegi preparatami mikroelementowymi wzmacniającymi rośliny, a także herbicydowe zabiegi doglebowe w bobiku.
Czytaj także: Czym wiosną zwalczyć miotłę zbożową?
- Na pełnego ruszyła wegetacja w rzepaku ozimym. Stadium rozwoju pozwala na rzetelną ocenę, które rośliny przetrwały. Na wielu polach wykonano już zabiegi nawozami dolistnymi - informuje Agrii.
Rolnicy robią przygotowania do siewu rzepaków jarych. Ich areał jest jednak bardzo ograniczony, ponieważ uprawa tej rośliny jest ryzykowna. - Powodem jej zasiewu jest wyłącznie brak możliwości wysiania innych roślin wynikający z następstwa - zaznacza Agrii.
Polska południowo-zachodnia
W południowo-zachodniej Polsce, jak w większości obszarów naszego kraju, w minionym tygodniu występowała typowo wiosenna pogoda. Po Wielkanocy również pojawiły się wiatry i przelotne opady deszczu.
Czytaj także: Susza dała się we znaki. Będą zmiany w klimatycznym bilansie wodnym
- Pędy rzepaku mają długość 5-10 cm. Jedynie w niektórych miejscach Polski południowo-zachodniej zdołano wykonać zabiegi fungistatyczne z użyciem Nutri-Phite PGA oraz regulacyjne tych roślin. W wielu regionach w rzepaku odławia się od 2 do 5 sztuk chowacza - informuje Agrii.
Ubiegły tydzień był okresem na podejmowanie decyzji o likwidacji nielicznych plantacji oraz wykonanie zabiegów herbicydowych w rzepaku.
Większość czasu w wymienionym regionie rolnicy poświęcili na siew jęczmienia jarego i buraka cukrowego.
Polska południowo-wschodnia
Tu nastąpiły niewielkie zmiany, zwłaszcza w zaawansowaniu wegetacji upraw. W tym rejonie nie odnotowano przypadków wyławiania szkodników z żółtych naczyń. Pojawiły się natomiast pierwsze sygnały o wylotach zarodników suchej zgnilizny kapustnych.
- Aplikowane są drugie dawki azotu w rzepaku w cieplejszych regionach. Niestety, przebieg pogody powoduje konieczność do zaorania coraz większej liczby plantacji jęczmienia ozimego, które jeszcze niedawno kwalifikowały się do utrzymania - podaje Agrii.
Rzepaki zaczynają dobrze rokować i widać chęć inwestycji ze strony rolników. Przekłada się to na wzrost poziomu zakupów nawozów mikroelementowych. - Wszystko wskazuje na to, że na plantacjach, gdzie rzepak przekracza 20 cm wysokości, będą stosowane w najbliższych dniach regulatory wzrostu – przypuszcza Agrii.
- Tagi:
- zboża
- Agrii
- stan upraw w Polsce
- rzepak