Wcześniejsza emerytura dla rolników pod znakiem zapytania
Wiek emerytalny rolników i domowników ubezpieczonych w KRUS jest taki sam, jak dla innych grup zawodowych. Według danych GUS średni czas pracy w gospodarstwie rolnym w ciągu roku wynosi 2120 godzin. Jak ten czas ma się do rzeczywistości i czy rolnicy pójdą na wcześniejszą emeryturę?
Rolnicy pracują nawet 60 godzin tygodniowo
Główny Urząd Statystyczny opublikował w 2021 roku dokument „Aktywność ekonomiczna ludności Polski”, w którym podał statystyki dotyczące m.in. sytuacji na rynku pracy w sektorze rolniczym. Według tych danych ponad 70% rolników przepracowuje w tygodniu średnio więcej niż 40 godzin, z czego blisko połowa przepracowuje nawet powyżej 60 godzin i więcej.
Projekt prezydencki i obywatelski
Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pod koniec 2021 r. do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw w sprawie emerytur stażowych tj. „projekt prezydencki” i „projekt obywatelski”. Oba projekty zakładają, że trzeba będzie mieć przepracowany określony czas pracy, by przejść na emeryturę stażową. Projekt prezydencki zakłada, że staż pracy uprawniający do uzyskania nowego świadczenia to 39 lat dla kobiet i 44 lata dla mężczyzn, zaś obywatelski to 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Osoby z odpowiednio długim stażem pracy mogłyby przechodzić na emerytury poniżej ustawowego wieku emerytalnego – informuje nasz portal Teresa O'Neill, Wicedyrektor, Rzecznik Prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie i dodaje – Projektowane zmiany miałyby objąć zarówno ubezpieczonych w systemie powszechnym jak i tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.
Od 5 do 9 lat wcześniej na emeryturę
Proponowane rozwiązania są szczególnie korzystne dla osób ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ w praktyce oznaczają obniżenie wieku uprawniającego do emerytury od 5 (w projekcie prezydenckim) aż do 9 lat (w projekcie obywatelskim), a wysokość świadczenia praktycznie będzie zbliżona do kwoty, którą można byłoby otrzymać dopiero po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.
Rozwiązania budzą wątpliwości
Najnowsza opinia Biura Analiz Sejmowych, do jakiej dotarła nasza redakcja nie pozwala optymistycznie spojrzeć na losy obu projektów.
Zaproponowane w obydwu projektach rozwiązania budzą wątpliwości jeśli wziąć pod uwagę dane demograficzne i ich symulacje na kolejne okresy. Skutkiem wprowadzenia emerytur stażowych będzie obniżenie wieku emerytalnego Polaków (obecnie najniższego w całej UE) – czytamy w opinii sejmowych ekspertów
Emerytury wolno, odsetki szybciej
Prace nad projektami ustaw trwają zaskakująco długo. Znacznie szybciej proceduje się podwyżki, na przykład ostatni wzrost stawki odsetek od zaległości podatkowych.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 16 września 2022 r., od dnia 8 września 2022 r. obowiązuje nowa stawka odsetek za zwłokę w wysokości 16,50% kwoty zaległości w stosunku rocznym – czytamy w komunikacie KRUS.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu? Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- emerytury rolnicze
- KRUS