Rolnicy oszukiwali KRUS?
KRUS sprawdza rolników, którzy w przeszłości byli zarejestrowani w kasie, a pobierali zasiłek pielęgnacyjny. Robili to bowiem niezgodnie z prawem!
Pojawiły się nowości w przepisach prawa, które ubezpieczonym w KRUS-ie pobierającym m.in. świadczenia pielęgnacyjne dają możliwość wyboru.
Zmiana weszła w życie z początkiem października. Zgodnie z nią każdy, kto pobiera świadczenia pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze bądź zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych, a dotychczas podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników, może dokonać wyboru:
- podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS lub w ZUS – dotyczy nowych świadczeń,
- zrezygnować z ubezpieczenia w ZUS i powrócić do ubezpieczenia w KRUS.
Rolnicy mają prawo wystąpić do ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie o pomoc finansową na opiekę np. nad starszym, schorowanym bądź niepełnosprawnym krewnym. Podczas składania oświadczenia, deklarują, że w związku z pełnioną opieką, zaprzestają prowadzenia działalności rolniczej, w gospodarstwie już nie pracują i są wyłączeni z ubezpieczenia społecznego rolników.
Obecnie mogą wybrać, gdzie będą odprowadzane ich składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Wybór ubezpieczenia w ZUS lub w KRUS jest jednorazowy. Nie złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS skutkuje objęciem ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS i brakiem możliwości powrotu do KRUS w okresie pobierania świadczenia dla opiekuna (termin na złożenie wniosku wynosi 30 dni od wydania decyzji przyznającej odpowiedni zasiłek lub świadczenie).
Natomiast rolnik (małżonek rolnika, domownik), który uzyskał prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku specjalnego lub zasiłku dla opiekuna przed nowelizacją ustawy, a więc przed 1 października 2015r. i w związku z tym nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, może do 1 kwietnia 2016r. złożyć wniosek o objęcie go ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS. Jest jednak warunek - osoba ta nie może mieć 25 - letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Stosowny wniosek należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej.
Warto wspomnieć, że obecnie KRUS prowadzi weryfikację danych dotyczących osób, które w przeszłości pobierały zasiłki pielęgnacyjne i nadal pozostawały w rejestrach ubezpieczonych KRUS - co było niezgodne z prawem. Choć deklarowały w OPS-ach, iż zaprzestały działalność rolniczą, w KRUS-ie nie zgłosiły tego faktu. Oznacza to, że przed 1 października nadal mogły korzystać ze świadczeń KRUS, choć tak naprawdę składki na ich ubezpieczenie w tym czasie powinny być odprowadzane do ZUS-u, bo właśnie tam do ubezpieczenia emerytalnego zgłaszały takie osoby OPS-y. - Z informacji podanych przez ośrodki pomocy społecznych wiem, że gro osób nie ujawniło się, że takie świadczenie bierze i teraz będziemy sprawdzać, od kiedy tego typu zasiłki, były im przyznane. W związku z tym, że sprawy, o których mówimy dotyczą dni sprzed 1 października, będziemy musieli te osoby potraktować na starych zasadach, a więc na tamten czas wyłączyć z ubezpieczenia w KRUS-ie - wyjaśnia Aneta Terakowska - Otto, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Gostyniu.
Po 1 października osoby te znów będą mogły zostać objęte ubezpieczeniem społecznym rolników – w zakresie ubezpieczenia emerytalno - rentowego, jeżeli o to wystąpią z wnioskiem. Dlaczego nie ujawniały wcześniej, że zasiłki pobierają? - Osoby te nie chciały mieć luki w ubezpieczeniu KRUS, by osiągnąć 25 - letni staż wymagany do pobierania emerytury. Poza tym chciały korzystać z pełnego zakresu ubezpieczenia, czyli nie tylko emerytalnego, ale i zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, których nie miałyby w ZUS-ie. Tam liczone były tylko składki emerytalne - zaznacza Aneta Terakowska - Otto.