Obok domu masz dziurawą drogę? Może się to zmienić
Bardzo duże zainteresowanie wsparciem na inwestycje w drogi lokalne
Niektóre drogi wiejskie na utwardzenie proszą się już kilkadziesiąt lat, a w wielu miejscach już powstają kolejne. Burmistrzowie, wójtowie, radni i sołtysi z pewnością zauważają potrzebę poprawy ich stanu. Wiele z nich jest dziurawych. Przez niektóre przejeżdża się z trudem. A przecież duża liczba mieszkańców wsi jest zmuszona korzystać z nich codziennie. Nie zawsze udaje się wyłuskać w budżecie kwotę na naprawę pobocznych dróg. W przypadku wielu gmin, gdyby zliczyć wszystkie drogi prowadzące do domów (nie mówiąc o polnych) uzbierałyby się dziesiątki kilometrów tras do naprawy. Skąd więc wziąć na to pieniądze? I w jaki sposób wybrać drogę w pierwszej kolejności?
Pomocne mogą okazać się środki z PROW 2014 - 2020. Tylko do 3 kwietnia gminy i powiaty w całej Polsce złożyły w Urzędach Marszałkowskich 3401 wniosków o pieniądze na budowę lub modernizację dróg lokalnych. Ubiegają się one o przyznanie wsparcia w wysokości 3,94 mld zł.
Obecnie wnioski na budowę lub modernizację dróg lokalnych przyjmują jeszcze Urzędy Marszałkowskie w województwach: łódzkim (od 29 lutego do 28 kwietnia br.), pomorskim (od 1 marca do 15 kwietnia) i wielkopolskim (od 1 do 16 kwietnia br.). Jako ostatni ruszy nabór wniosków o taką pomoc w Małopolsce (od 4 maja do 6 czerwca br.). W pozostałych 12 województwach nabory już zakończono.
Pomoc przyznawana jest w ramach poddziałania "Inwestycje związane z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii", wdrażanego przez Urzędy Marszałkowskie pod nadzorem ARiMR (która pełni także rolę Agencji Płatniczej).