ASF. Powstanie ogrodzenie na wschodniej granicy Polski?
Na koła łowieckie i samorządy spadnie więcej obowiązków. Kołom łowieckim, które nie wywiążą się z obowiązku odstrzału dzików, będzie można wypowiedzieć umowy dzierżawy obwodów łowieckich.
Do rządu wpłynął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
Przyjęte w nim rozwiązania, jak tłumaczy Centrum Informacji Rządu, "pozwolą na sprawniejszą likwidację chorób zakaźnych zwierząt, w tym w szczególności afrykańskiego pomoru świń (ASF), co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców, producentów oraz sektor rolno-spożywczy".
Ogrodzenie na granicy z Białorusią i Ukrainą
Po kilku latach rozważań, czy budowa ogrodzenia na wschodniej granicy kraju ma sens w obronie przed ASF, podjęto w tej sprawie decyzję pozytywną.
"Rząd planuje podjąć nadzwyczajne działanie interwencyjne - na wschodniej granicy Polski zostanie wybudowana bariera uniemożliwiająca migrację dzików. Bariera powstanie w pasie drogi granicznej, a także - ze względów technicznych - poza nim" - podaje CIR.
To nie wszystko. Ministerstwo rolnictwa chce, aby organy samorządowe podjęły współpracę z myśliwymi - dzierżawcami obwodów łowieckich. Taki sam obowiązek nałożono na nadleśniczych Lasów Państwowych.
W przypadku, gdy dzierżawcy albo zarządcy planów łowieckich nie zrealizują określonych działań będzie można im wypowiedzieć umowy dzierżawy lub uchylić decyzję wyłączającą obwód łowiecki z dzierżawy i przekazać go w zarząd. "Dotychczas Polski Związek Łowiecki mógł jedynie wprowadzać określone wytyczne na zasadzie zaleceń, co zdecydowanie osłabiało skuteczność walki z chorobą" - zaznacza CIR.
Projektowana ustawa mająca ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt ma wejść w życie po 7 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.