Odmiany jabłoni podatne na mączniaka
Które odmiany są najbardziej podatne na mączniaka jabłoni? Mówił o nich podczas VI edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016 w Nadarzynie Tomasz Gasparski z firmy Bayer CropScience , fachowiec od kilku lat związany ze Stowarzyszeniem Integrowanej Produkcji Owoców „Podkarpacie” z siedzibą w Brzeznej.
Fachowiec uważa, że najbardziej podatne na mączniaka jabłoni są następujące odmiany: idared, lodel, cortlnad, early geneva i paulared. Z kolei golden delicious i jonagold zalicza się do odmian średnio podatnych.
Metody walki z mączniakiem
Podstawową metodą agrotechniczną walki z mączniakiem jest wycinanie porażonych pędów.
- Robić to należy w okresie cięcia zimowego. Należy również pamiętać o tym, że w okresie różowego pąka, kiedy mamy intensywny wzrost rośliny, pojawiają się nam białe rozetki z objawami mączniaka. Właśnie te rozetki powinny być wycinane w pierwszej kolejności, ponieważ jest to źródło infekcji – tłumaczył ekspert.
Ochrona jabłoni przed mączniakiem powinna polegać na dwóch metodach – agrotechnicznej i chemicznej. Tę ostatnią należy opierać na preparatach siarkowych, strobilurynowych (np. Zato 50 WG, Flint Plus 64 WG), układowych należących do IBE, oraz na preparatach, które należą do nowej grupy SDHI (np. Luna Experience 400 SC). Tomasz Gasparski radzi, aby do pierwszych zabiegów wykorzystywać preparaty siarkowe (wykazują one dobre działanie zapobiegawcze). Powinno się je stosować co 7 dni. Natomiast bezpośrednio przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i po kwitnieniu (jeżeli – oczywiście – zachodzi potrzeba zabezpieczania jabłoni przed mączniakiem), zdaniem fachowca, zaleca się wprowadzać preparaty dla liści, kwiatów oraz zawiązków jabłoni. - Częstotliwość wykonywania zabiegów preparatami układowymi i wgłębnymi, w zależności od warunków pogodowych, powinna wynosić - 10-14 dni – radził Tomasz Gasparski.