O kampanii i burakach
W Karolinkach (powiat rawicki) odbyło się posiedzenie Zarządu Rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Miejskiej Górce z przedstawicielami grupy Pfeifer&Langen, na którym omówiono kwestie związane ze stanem plantacji buraków cukrowych, poziomem kontraktacji buraków cukrowych na rok gospodarczy 2017/2018 oraz ceny gwarantowanej buraków cukrowych na rok gospodarczy 2017/2018.
Na spotkaniu Marcin Kołata z działu surowcowego miejscowej cukrowni omówił przebieg tegorocznej kampanii przerobu buraków cukrowych.
- Kampanię rozpoczęliśmy 1 września. Do tej pory (15 września - przyp. red.) skupiliśmy 64.000 ton buraków. Mają one bardzo dobrą polaryzację, bo średnio wynosi ona 17,60. Na plantacjach na zachód od Miejskiej Górki plony są nieco lepsze i wynoszą nawet do 60 ton z hektara - poinformował Marcin Kołata.
Zwrócił uwagę, że w tym roku podczas wykopków napotykają trudności ze zbiorem plonów.
- Jest tak sucho, że bardzo często zdarzają się uszkodzenia maszyn. Może nas to trochę spowalniać, chociaż mamy do dyspozycji tyle kombajnów, że nie powinno być żadnego ryzyka opóźnienia. Buraki są nierówne i występuje problem ich ogłowienia, zwłaszcza w rejonie Krotoszyna. Jeżeli chcielibyśmy je idealnie ogłowić, to musielibyśmy je w 20-30% przegłowić, co nie jest dobrym rozwiązaniem mając w perspektywie niższy plon - dodał Marcin Kołata.
Andrzej Małecki, prezes Zarządu Rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Miejskiej Górce zwrócił uwagę na doskwierającą rolnikom w tym roku suszę. - Na to my jednak nie mamy już wpływu - przyznał prezes.