Spadek cen mięsa, mleka! Co się dzieje na światowym rynku?
Jak co miesiąc, publikujemy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z analizy światowych cen towarów żywnościowych. Zobacz, co zmieniło się w październiku.
Światowe ceny żywności, według FAO, w październiku znalazły się niewiele poniżej poziomu z września. Tendencja spadkowa cen żywności trwa nadal, ale ciągle pozostaje o 2,0 procent powyżej poziomu z października 2021 roku.
Ceny zbóż, kukurydzy w górę
Światowe ceny pszenicy wzrosły o 3,2 procent, odzwierciedlając głównie niepewność związaną z Inicjatywą Zbożową Morza Czarnego. Międzynarodowe ceny zbóż paszowych wzrosły od września o 3,5 procent, przy czym ceny kukurydzy wzrosły jeszcze bardziej z powodu niższych perspektyw produkcji w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a także suchych warunków sadzenia w Argentynie i niepewności co do eksportu z Ukrainy. Międzynarodowe ceny ryżu wzrosły o 1,0 procent.
Oleje roślinne poniżej poziomu z ubiegłego roku
Ceny olejów roślinnych spadły w październiku o 1,6 procent i wyniosły prawie 20 procent poniżej poziomu z poprzedniego roku. Rosnące międzynarodowe notowania oleju słonecznikowego zostały z nawiązką zrekompensowane niższymi światowymi cenami oleju palmowego, sojowego i rzepakowego.
Produkty mleczne w dół
Ceny wszystkich produktów mlecznych spadły od września. Niższe niż przewidywano zakupy dokonywane przez Chiny, słaby popyt importowy i osłabienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego przyczyniły się do spadku w październiku.
Ceny mięsa w dół
Międzynarodowe ceny mięsa owczego, wieprzowego, wołowego i drobiowego spadły w związku z ogólnie stłumionym światowym popytem importowym i rosnącymi dostawami na eksport.
Cukier nieznacznie w dół
Indeks cen cukru FAO spadł o 0,6 procent, został wzmocniony lepszymi perspektywami produkcji w Indiach. Czynniki takie jak deszcze hamujące postęp zbiorów w Brazylii, silny popyt importowy z Indonezji i Chin oraz wyższe notowania cen etanolu w Brazylii ograniczyły miesięczny spadek cen cukru.
Obniżone prognozy dla zbóż
W zaktualizowanym raporcie dotyczącym podaży i popytu na zboża, FAO obniżyła swoją prognozę światowej produkcji zbóż w 2022 r. Podczas gdy światowa produkcja pszenicy jest obecnie prognozowana na 783,8 mln ton w 2022 r., oczekuje się, że światowa produkcja ziarna gruboziarnistego spadnie o 2,8% do 1 467 mln ton. Prognozuje się, że światowa produkcja ryżu wyniesie 512,6 mln ton, co oznacza spadek o 2,4% w stosunku do rekordowego poziomu z 2021 r.
Przewiduje się, że światowe wykorzystanie zbóż w sezonie 2022/2023 spadnie do 2 778 mln ton, czyli o 0,7 procent poniżej poziomu z sezonu 2021/22. Podobnie przewiduje się, że światowe zapasy zbóż na koniec sezonów w 2023 r. zmniejszą się o 2,0 procent w stosunku do poziomu otwarcia, do 841 mln ton.
Na podstawie tych prognoz przewiduje się, że światowy wskaźnik zapasów zbóż do zużycia spadnie do 29,4 procent w sezonie 2022/23 z 30,9 procent w poprzednim roku.
Przewiduje się, że światowy handel zbożami w 2022/23 odnotuje 2,2-procentowy spadek do 469 mln ton.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.