Poseł Telus: ODR-y powinny więcej zarabiać
Ile powinen zarabiać państwowy doradca rolny, by był rzetelny i obiektywny?
Doradcy rolnemu trzeba więcej zapłacić, aby był dobrym i rzetelnym specjalistą. Dzięki temu nie weźmie pieniędzy od firm, by promować ich produkty. Tak twierdzi Robert Telus, poseł PiS.
O konieczności wprowadzenia reform w ośrodkach doradztwa rolniczego na targach Ferma w Łodzi mówił Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości był jednym z uczestników debaty, której organizatorem była łódzka izba rolnicza. - Polskie rolnictwo jest bogactwem narodowym, o które trzeba dbać. Czy to jest łatwe? Nie. Trzeba włożyć dużo pracy, kompromisów, by było dobrze. Trzeba wprowadzić wiele zmian. Żeby wzmocnić rolę polskiego rolnictwa w Europie potrzeba mocnej walki. Potrzeba jest twardej polityki, bo inaczej w Unii Europejskiej nie osiągniemy sukcesu - przemawiał Robert Telus.
W ostatnim czasie pojawiły się zmiany w funkcjonowaniu ośrodków doradztwa rolniczego. Z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, przy czym zachowały swój dotychczasowy majątek.
Obecnie powstają Rady Społeczne Doradztwa Rolniczego, które działają przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego. Według ministerstwa rolnictwa, obecne rozwiązanie, dające ministrowi możliwość bezpośredniego wpływu na działalność ośrodków, w tym wyznaczania priorytetów ich pracy na dany rok, pozwoli na efektywniejsze zarządzanie środkami dotacji, a tym samym lepsze funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego.
Jak mówił na targach rolniczych Ferma w Łodzi Robert Telus ODR-y straciły swój sens, „bo na tą chwilę zazwyczaj są po to, by pomóc rolnikowi wypełnić wniosek”. - To jest dobre, ale to jest do końca cel funkcjonowania ośrodków. Zaniechaliśmy w Polsce kierunku ODR-ów, jakim jest kierunek technologiczny, by rolnik mógł iść do ośrodka i powiedzieć: „panowie co w tej chwili się opłaca? Jakie są nowości? Jakie instytuty opracowały nowości, które można wprowadzić do rolnictwa?” Od tego powinny być odr-y państwowe - dodał Robert Telus.
Polityk wspomniał o tym, że są także prywatne ośrodki doradztwa rolniczego. - Najgorsze jest to, że podmioty prywatne mają więcej pieniędzy, bo finansują je firmy nawozowe czy nasienne. Realizują swoje doradztwo, by sprzedać ich produkt. Niech one sobie będą. Ale trzonem w doradztwie rolniczym powinien być doradztwo państwowe. Aby tak było, trzeba wprowadzić wiele reform. Przede wszystkim trzeba także takiemu doradcy dobrze zapłacić, bo w tej chwili, jeśli chodzi o pensje w porównaniu do wszystkich instytucji okołorolnych, są one najniższe. By jednak doradca był dobry, by jemu się opłacało doradzać rolnikowi z pieniędzy państwowych, musi otrzymywać zadowalającą go pensję. W innym razie będzie współpracował z firmami, które będą płaciły mu gaże, by promował ich produkt - skomentował poseł Robert Telus.