Europejski potentat w branży nasiennej
Firma Wiesława Legutko z podjutrosińskiego Nad Stawem mimo zaledwie 20-letniej działalności jest dzisiaj przedsiębiorstwem, które dysponuje najbogatszym w Europie asortymentem gatunków i odmian roślin.
Arbuz, marchewka, dalie, bób, fasolka, skorzonera, truskawka, kiwano, melon i poziomki to tylko niektóre rośliny z asortymentu liczącego 6,5 tys. odmian, których nasiona są oferowane przez W. Legutko PH-N z Nad Stawem (koło Jutrosina). - W przyszłym roku minie 20 lat od chwili, gdy na ogrodniczym rynku nasiennym znajdowały się torebki ze znaczkiem naszego przedsiębiorstwa. Przez cały ten czas wysiłek pracowników firmy skierowany był na tworzenie szerokiego, atrakcyjnego asortymentu oferowanych gatunków i odmian oraz na podnoszenie jakości kierowanych do sprzedaży nasion – mówi założyciel firmy Wiesław Legutko.
Swoje zamiłowanie do uprawy roślin wyniósł z 4,5-hektarowego rodzinnego gospodarstwa z Goliny Wielkiej koło Bojanowa. Po ukończeniu Technikum Rolniczego w Bojanowie, naukę kontynuował na wydziale ogrodnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu. – Pamiętam do dziś swoją pierwszą uprawę na nasiona groszku pachnącego. Popełniłem wówczas masę błędów, ale mimo wszystko skończyło się to wszystko sukcesem. To mnie zachęciło do dalszego działania na tym polu – wspomina Wiesław Legutko. W latach 70. na powierzchni 1,5 hektara uprawiał już na nasiona kilkadziesiąt odmian roślin ozdobnych. Swoją firmę zarejestrował w 1992 roku. – Początki były bardzo trudne. Najpierw produkowaliśmy i sprzedawaliśmy tylko nasiona warzyw, na które było wtedy ogromne zapotrzebowanie. Z biegiem czasu zaczęliśmy produkować też nasiona kwiatów. Już w 1998 roku mieliśmy największy asortyment nasion w kraju, podczas gdy nasi konkurenci, istniejący na rynku co najmniej od kilkudziesięciu już lat, dysponowali znacznie mniejszą ofertą. W pierwszym roku działalności sprzedaliśmy dwieście siedemdziesiąt tysięcy torebek nasion. Jest to ilość, którą my dziś pakujemy w ciągu zaledwie dwóch dni – przyznaje Wiesław Legutko. Do 2000 roku sprzedaż była corocznie zwiększana dwu, a nawet trzykrotnie. – Po tym czasie sytuacja zmieniła się diametralnie. Wówczas to sprzedaż nasion w skali kraju zaczęła się zmniejszać. Warzywa bardziej opłacało się kupić za niewielkie pieniądze w sklepie, niż samemu uprawiać w przydomowym ogródku. W tym okresie nawiązałem jednak kontakt z odbiorcami zagranicznymi m.in. z Ukrainy i Rosji, gdzie produkcja roślin była bardzo słabo rozwinięta. Sporym ułatwieniem w tym okresie były dla nas udziały w licznych imprezach targowych. Nie miałem problemu tam z porozumieniem się z potencjalnymi kontrahentami, ponieważ sam biegle władam kilkoma językami – dodaje Wiesław Legutko.
W Indiach, Chile i na Kostaryce
Nowe kontakty i nowi klienci przyczynili się do tego, że w 2001 roku firma „Legutko” rozpoczęła produkcję nasion we Włoszech, w 2002 we Francji, a w 2003 w Chinach. Potem działalność rozszerzono na Tanzanię, Indie, Chile, Kostarykę, Węgry i Maltę. – Produkujemy nasiona tam, gdzie są ku temu najlepsze warunki. Prawda jest taka, że międzynarodowy rynek nasienny jest przepełniony i by znaleźć się na nim trzeba oferować klientom produkty najwyższej jakości choć początkowo liczy się również konkurencyjność ceny. Większość naszych nasion sprzedajemy na rynek amatorski dla firm krajowych i zagranicznych, które je pakują w torebki. O jakości naszych produktów świadczą medale, nagrody i wyróżnienia, uzyskiwane na krajowych i zagranicznych wystawach ogrodniczych.
Warto dodać, że w Nad Stawem znajduje się największe w Polsce laboratorium kontroli jakości nasion. Dokonywanych jest tu około 30 tysięcy analiz rocznie. – Na swoich tzw. kontrolnych polach wysiewany również nasiona, które sprzedaliśmy klientom. W ubiegłym roku mieliśmy na obszarze 4 hektarów ponad 8 tys. poletek. Jest to z jednej strony kontrola jakości, a z drugiej strony prezentacja naszego asortymentu – przyznaje Wiesław Legutko.
Asortyment nasion skierowany jest do posiadaczy ogródków przydomowych i działkowych oraz producentów wielkotowarowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. – Aby nasza oferta była wartościowa i atrakcyjna, prowadzimy ścisłą współpracę z Katedrą Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Ogrodniczych SGGW w Warszawie, skąd corocznie przejmujemy do hodowli zachowawczej i reprodukcji najnowsze odmiany wybranych gatunków warzyw. Charakterystykę wielu z tych odmian rozpoczyna określenie „pierwsza polska odmiana” co świadczy, że są to formy nowe, dotychczas u nas mało znane – zaznacza Wiesław Legutko.
Po bombkach – nasiona
Początkowo siedziba firmy „Legutko” znajdowała się w Smolicach (powiat krotoszyński). Pięć lat temu „Northstar” produkujący w Nad Stawem ozdoby choinkowe zbankrutował, a nowoczesne, specjalnie wybudowane pod jej potrzeby obiekty zamknięto. Pracę wówczas straciło też ponad sto osób. Przez kilka miesięcy trwały poszukiwania nowego inwestora. W końcu budynki wraz z przyległym terenem kupił Wiesław Legutko. - W Smolicach zrobiło się już trochę ciasno. Zamierzałem wprawdzie wybudować nowy zakład, ale ostatecznie zdecydowałem się na kupno budynków po „Northstarze”. Dodam, że wszelkie inwestycje przeprowadzany bez grosza kredytu - tłumaczy Wiesław Legutko. Z czasem okazało się, że obiekt w Nad Stawem jest również za mały. Obecnie na terenie zakładu pracują też ekipy budowlane, które dobudowują hale na potrzeby firmy. – Pracujemy tu z roślinami, a to oznacza, że prowadzimy tu też pracę twórczą, hodowlę zachowawczą i produkcję materiału elitarnego. Dlatego potrzebujemy wielu szklarni, tuneli i pól. Wiele czynności musi być wykonywanych ręcznie. W żaden sposób nie da się zautomatyzować takiej produkcji – mówi hodowca, który zatrudnia około 250 osób – w większości kobiety. Jednocześnie narzeka na brak wykwalifikowanej kadry. – Ludzi do pracy jest tutaj mnóstwo. Nie ma dnia, by kilka osób nie pytało się o pracę. Brakuje tu jednak fachowców, ludzi po studiach ogrodniczych z biegłą znajomością języków, głównie angielskiego. Wiedzę trzeba nabyć w szkole, doświadczenie można zdobyć u nas- przyznaje Wiesław Legutko.
Oferta firmy „Legutko” skierowana jest do posiadaczy ogródków przydomowych i działkowych oraz producentów wielkotowarowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Asortyment obejmuje m.in. nasiona warzyw, ziół, roślin ozdobnych jednorocznych, dwu i wieloletnich, do uprawy w pojemnikach oraz roślin rozmnażanych wegetatywnie (dalie, kanny).
- Tagi:
- zioła
- Legutko
- ogrodnictwo
- nasiona
- warzywa