Dlaczego jaja są tak drogie?
Od sierpnia br. obserwujemy wzrost cen jaj na rynku europejskim, a także w Polsce. Jest to efekt ograniczonej liczby kur niosek.
Spadek liczebności kur nastąpił z kilku powodów. Na fermach w Holandii, Belgii, Niemczech, a następnie w innych krajach UE wykryto fipronil, którego stosowanie w produkcji drobiu jest nielegalne, natomiast we Włoszech, które są największym producentem jaj wystąpiła grypa ptaków. Ta sytuacja zbiegła się w czasie z sezonowym spadkiem w produkcji.
Znaczny wzrost cen w większości krajów UE spowodował większą sprzedaż polskich jaj do Unii i mniejszą ich podaż na rynku krajowym. W obawie przed brakami w okresie przedświątecznym wcześniejsze zakupy uruchomiła też branża spożywcza. Jak tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa te czynniki były przyczyną wzrostu cen jaj na rynku krajowym.
ZOBACZ TAKŻE: Kolejne przypadki ASF u dzików
W październiku br. średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20% w stosunku do października ub.r., a w porównaniu do czerwca br. wzrosła o około 40%. W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 Euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii – 188,90 Euro/100 kg).
Średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w UE rośnie o około 5% w ciągu tygodnia. W jeszcze większym tempie rośnie cena jaj do przetwórstwa. Ostatnio osiągnęła ona poziom 6 289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost ceny w stosunku do ubiegłego roku.
Obecna sytuacja jest absolutnie diametralną zmianą na rynku. W ostatnich 2 latach ceny i opłacalność produkcji były bardzo niskie.
- Tagi:
- wzrost cen
- grypa
- fipronil
- MRiRW
- jaja