Komisja Europejska wycofa się częściowo z Zielonego Ładu?
Wiele wskazuje na to, że Komisja Europejska - po trwających w całej Europie wielkich protestach rolników - dokona sporej rewizji Zielonego Ładu - w kontekście spraw dotyczących rolnictwa.
Minister rolnictwa zapowiada realizację zmian w Zielonym Ładzie
Sprawę poruszył dziś - w dniu trwających w Warszawie wielkich protestów - minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Jak poinformował rano, w momencie rozpoczęcia obrad Sejmu, minister rolnictwa Czesław Siekierski, jutro pojawi się informacja rządu w związku z trwającym protestem rolników w kontekście realizacji ich postulatów, ponadto w sobotę będą kontynuowane rozmowy z rolnikami - rozpoczęte w tamtym tygodniu.
Strajk rolników. Zielony Ład dla rolnictwa będzie wycofany? Co zakłada Komisja Europejska?
Jak zaznaczał w swoim wystąpieniu w Sejmie minister rolnictwa - polski rząd podczas rozmów na szczeblu unijnym zaproponował wcześniej kompleksowy przegląd "Zielonego Ładu".
Złożono już m.in. wniosek o uchylenie obowiązku ugorowania w roku 2024, z kolei w roku 2025 ugorowanie miałoby być przeniesione do działań dobrowolnych - w ramach ekoschematów, za co rolnicy mieliby płacone.
Ponadto chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników za niecelowe błędy, kwestie związane z pestycydami itd. (chodzi o szerzej rozumiane spełniane norm środowiskowych zawartych w WPR).
Szczegóły Komisja Europejska przedstawi niebawem - prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Jednak już jutro w Sejmie - 7 marca - Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa - ma opisać wstępnie wspomniane plany, związane m.in. z częściowym wycofaniem się z niektórych zapisów "Zielonego Ładu", w kontekście rolnictwa.
Co z postulatem rolników o zamknięciu granicy z Ukrainą?
Co z kolei z drugim z podstawowych postulatów rolników - czyli kwestią zamknięcia granicy dla towarów rolno-spożywczych z Ukrainy?
Minister rolnictwa zaznacza, że trwają rozmowy bilateralne - wspólne negocjacje z Ukrainą - odnośnie handlu.
- Chcemy wspólnych negocjacji, gdzie razem ustalimy kontyngenty akceptowalne przez Ukrainę i przez stronę Polską. Będzie pełen nadzór i zachowana wymiana handlowa. Łatwo mówić o całkowitym zamknięciu granicy, ale co wówczas powiecie producentom mleka? Handel obowiązuje w obydwie strony - mówił dziś w Sejmie Czesław Siekierski.
Minister rolnictwa dodał, że rozmowy z rolnikami toczyły się dobrze do momentu, gdy nie wkroczyli do tych rozmów politycy.
Upolityczniliście te rozmowy, tego nie wolno robić - mówił dziś rano z mówicy sejmowej minister Czesław Siekierski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Autostrada A2 w Świecku zostanie zablokowana na stałe?
CZYTAJ WIĘCEJ: Związkowcy apelują o większą liczbę inspektorów na granicy z Ukrainą