Sytuacja na rynku wieprzowiny z ASF w tle
Jednocześnie w ostatnich miesiącach br. obserwuje się w wielu krajach Unii Europejskiej spadek cen trzody wyrażonej spadkiem średniej ceny w UE-28. Nie bez znaczenia i wpływ na cenę w Unii Europejskiej ma zmniejszający się eksport produktów wieprzowych (żywca wieprzowego) do krajów trzecich. W pierwszym kwartale 2018 r. był on o 1,8% mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł –997 tys. t. Znaczny spadek eksportu odnotowano do Chin i Hongkongu (spadek w roku o 11% – tj. o 44 tys. t i o 27% – tj. o 27 tys.: odpowiednio do Chin i Hongkongu). Obserwowany regres eksportu z Europy nastąpił w wyniku wzrostu produkcji wieprzowiny i bardzo niskich jej cen w Chinach. Częściowo spadek sprzedaży do ww. krajów został zrekompensowany wzrostem sprzedaży do innych krajów, np. do Japonii, do której eksport w pierwszym kwartale 2018 r. wzrósł o 5% w porównaniu z rokiem 2017 oraz na Filipiny (o 27%), do Korei Płd. (o 23%), a nawet do USA (o 24%).
Należy oczekiwać, że w okresie letnim ceny trzody sezonowo wzrosną, ale będą nadal o kilkanaście punktów procentowych niższe niż w roku ubiegłym oraz na początku 2018 r.
Z tego powodu obniży się opłacalność chowu. W pierwszym kwartale 2018 r. relacja cen trzody do cen żyta wyniosła 1:6,8 i była o 17% węższa niż rok wcześniej. Relacja cen trzody do cen jęczmienia analogicznie wyniosła 1:5,9 i była o 16% węższa. W nieco mniejszym stopniu pogorszyła się opłacalność wyrażona relacjami cen trzody do cen pasz przemysłowych. W okresie od stycznia do końca marca 2018 r. cena trzody w relacji do ceny mieszanki dla tuczników wyniosła 1:3,2 i była o 9% węższa niż przed rokiem, a do cen koncentratu o 10% (1:1,8). Wyjątkowo, obserwowanej tendencji spadkowej cen trzody w Polsce, nie towarzyszy spadek cen prosiąt, ponieważ ceny prosiąt utrzymują się na niezmienionym poziomie, a nawet w skali roku rosną. W pierwszym kwartale 2018 r. przeciętna cena prosiąt wyniosła 188,45 zł/sztukę i była o 10,2% wyższa niż rok wcześniej. Dynamika ich wzrostu jednak maleje. Prawdopodobnie w drugiej połowie roku należy spodziewać się ich rocznego spadku.
Wzrost cen prosiąt powoduje, że relacja cen prosiąt do cen trzody staje się coraz wyższa. Wąskie relacje cen trzody do cen zbóż i pasz, w połączeniu ze wzrostem absolutnych i względnych cen prosiąt świadczą o pogorszeniu opłacalności chowu i wzroście kosztów produkcji tuczników. W świetle tych zjawisk można przypuszczać, że taka sytuacja doprowadzi do redukcji pogłowia w grudniu br., a pierwsze symptomy tej redukcji mogą być odnotowane w czerwcowym badaniu GUS (badania GUS są przeprowadzane w marcu, czerwcu i listopadzie).