Ptasia grypa. Jakie zasady odszkodowań dla hodowców?
W ponad 60 gospodarstwach wybito drób hodowlany w związku z wykryciem ognisk ptasiej grypy.
Od początku roku w Polsce wykryto 33. ogniska grypy ptaków. Za każdym kolejnym ogłoszonym ogniskiem idą ogromne straty, które ponosi w dużej mierze państwo. O to, m.in. jakiego rzędu koszty poniesiono w związku z chorobą oraz jakie są zasady odszkodowań dla hodowców zapytaliśmy Główny Inspektorat Weterynarii.
Ile ferm czy kurników oraz sztuk drobiu zostało zutylizowanych do tej pory w Polsce w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy?
Według wstępnych danych zutylizowanego drobiu jest ponad milion sztuk z ponad 60 gospodarstw. Jednakże pragnę zaważyć, iż w chwili obecnej trwają działania służb weterynaryjnych w obszarach ustanowionych wokół ognisk , dlatego też pełne dane będą dostępne dopiero po zakończeniu wszystkich działań.
Na jaką kwotę opiewają dotychczasowe koszty związane ze zwalczaniem ptasiej grypy, które ponosi państwo?
Uprzejmie informuję, iż Główny Inspektorat Weterynarii nie posiada jeszcze pełnych danych.
W jakiej wysokości odszkodowanie przysługuje hodowcy, którego ferma zostanie zlikwidowana w związku z pojawieniem się ptasiej grypy (w jego gospodarstwie bądź w pobliżu)?
Zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt za bydło, świnie, owce, kozy, konie, kury, kaczki, gęsi, indyki, perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie, jeleniowate, rodziny pszczele oraz ryby słodkowodne zabite lub poddane ubojowi z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej albo za takie zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonego przez niego listy rzeczoznawców.
Odszkodowanie przysługuje również za zniszczone z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania produkty pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze oraz sprzęt, które nie mogą być poddane odkażaniu.
Decyzja w sprawie odszkodowania wydana przez powiatowego lekarza weterynarii jest ostateczna. Posiadacz zwierzęcia niezadowolony z tej decyzji może, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia , wnieść powództwo do sądu rejonowego.
Powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzję administracyjną przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania działa z urzędu, a nie na wniosek podmiotu.
Ponadto, zgodnie z art. 50 w/w ustawy posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1, przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło, zanim organ Inspekcji Weterynaryjnej otrzymał informację o zgłoszeniu, jeżeli stwierdził, że zwierzę padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania. Wysokość zapomogi stanowi 2/3 wartości rynkowej zwierzęcia określonej zgodnie z art. 49.
Czy pojawiły się sytuacje, w których nie wypłaciliście Państwo odszkodowania, ponieważ wykryliście, że dany hodowca nie przestrzegał zasad bioasekuracji?
Główny Inspektorat Weterynarii na chwilę obecną nie dysponuje jeszcze informacją na ten temat.
Czy lekarze weterynarii kontrolują hodowców drobiu w zakresie spełniania nowych wymogów związanych z zasadami bioaseukracji?
Urzędowi lekarze weterynarii przeprowadzają kontrolę gospodarstw na terenie całego kraju w zakresie przestrzegania przez podmioty przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 2091).
Na pytania odpowiedziała lek. wet. Karolina Florek, naczelnik Wydziału ds. Chorób Zwierząt Innych niż Kopytne, Biuro Zdrowia i Ochrony Zwierząt - Główny Inspektorat Weterynarii