Kulawizna pokwasicowa u krów - jak jej zapobiegać?
Dobra lokomocja krów - czyli zdrowe nogi to bardzo ważny element na wszystkich oborach, a szczególnie w tych z automatycznym systemem doju.
Zwraca na to uwagę Rafał Lamperski, specjalista z firmy Aliplus Polska.
- Najczęściej spotykane powody kulawizn to te o podłożu bakteryjnym, te spowodowane urazami mechanicznymi racic oraz kulawizny pokwasicowe - wymienia ekspert. Zaznacza jednocześnie, że te ostatnie, choć wymienione jako trzecie, wcale nie są wiele rzadsze od tych dwóch wcześniej wspomnianych.
- Kwasice żwacza to bardzo często spotykana choroba metaboliczna szczególnie na stadach bydła o wysokiej wydajności. Forma podkliniczna kwasicy, często niezauważana, jest przyczyną znacznego obniżenia zysków z hodowli, ponieważ „po cichu” doprowadza do kulawizn pokwasicowych, a następnie problemów zdrowotnych wymion np. Mastitis, problemów z rozrodem oraz spadku produkcji (mniej mleka/niższe przyrosty masy ciała bydła rosnącego) - tłumaczy Rafał Lamperski.
Co robić, aby nie doprowadzić do kulawizn pokwasicowych?
Jednym z dynamicznie rozwijających się, również w Polsce, sposobów eliminacji kwasic żwacza i - w ich następstwie - kulawizn pokwasicowych jest alkalizacja zbóż, np. systemem Alipus. - Kluczową zaletą tej metody jest fakt, że działa ona zapobiegawczo, zmniejszając występowanie kulawizn o podłożu kwasicowym - podkreśla specjalista.
Alipusowanie zbóż sposobem na kulawizny pokwasicowe
- System Aliplus polega na stosowaniu w dawkach pokarmowych uszlachetnionego zboża, które zostało poddane alkalizacji metodą biologiczno-chemiczną. Efektem jest uzyskanie w prosty sposób w gospodarstwach na bazie własnego zboża wysokowartościowej, skrobiowej i bezpiecznej dla żwacza paszy treściwej o pH od 8,3 do 9,3 - tłumaczy Rafał Lamperski. Na tym nie kończy. - Taki wyższy poziom pH ziarna zbóż, połączony z prawidłowym wprowadzeniem do dawki takiego Aliplusowanego alkalicznego zboża ( zalecany najczęściej od 3 do 5 kg suchej masy w dziennej dawce dla krów ) w efektywny sposób pozwala ograniczyć występowanie klinicznych i podklinicznych kwasic żwacza oraz ich następstw - zaznacza nasz rozmówca.
Czytaj także:
Zalkalizowana pasza - czy karmić nią bydło?