ASF nie odpuszcza. 4 nowe ogniska
Afrykański Pomór Świń spędza sen z powiek kolejnym producentom trzody chlewnej.
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat dotyczący 13., 14. 15. i 16. ogniska ASF-u w 2021 r.
Wirusa potwierdzono w trzech gospodarstwach woj. lubuskiego i jednym w woj. wielkopolskim na podstawie wyników badań laboratoryjnych, które przeprowadzono w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach.
-
Ognisko nr 13 (ognisko pierwotne) potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Dębczyn, gmina Sława, powiat wschowski, województwo lubuskie.
-
Ognisko nr 14 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (6 prosiąt, 10 tuczników, 7 warchlaków, 3 lochy), położonym w miejscowości Zarzyń, gmina Sulęcin, powiat sulęciński, województwo lubuskie.
-
Ognisko nr 15 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 46 świń (33 prosięta, 2 tuczniki, 10 loch, 1 knura), położonym w miejscowości miejscowość Polkowiczki, gmina Szprotawa, powiat żagański, województwo lubuskie.
-
Ognisko nr 2021/16 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1911 świń (617 tuczników, 1294 warchlaków), położonym w miejscowości Stary Tomyśl, gmina Nowy Tomyśl, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie.
W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Czytaj także:
Zbudują płot, odgrodzą Wielkopolskę
- Tagi:
- trzoda chlewna
- ogniska
- ASF
- występowanie