Eksport wieprzowiny w 2016 r.
O 25% więcej więcej żywca, mięsa i przetworów wieprzowych wyeksportowały kraje Unii Europejskiej w 2016 r. w porównaniu do 2015 r.
Chodzi o pierwsze 11 miesięcy roku. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej w okresie od stycznia do listopada 2016 r. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich prawie 3,7 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych.
Niemcy, Hiszpania i Dania największymi eksporterami wieprzowiny
Według analityków FAMMU/FAPA w strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (51%) oraz podroby i słonina (42%), których wysłano poza UE odpowiednio o 42% i 19% więcej niż rok wcześniej. Spadek wywozu dotyczył natomiast świeżego mięsa (-24%), kiełbas i przetworów (-9%) oraz żywca (-57%). Najwięcej żywca wieprzowego i wyrobów pochodzenia świńskiego na rynki trzecie wyeksportowały Niemcy, Hiszpania i Dania. - Z grona ważniejszych eksporterów wszystkie kraje zanotowały wzrosty wywozu, a największą dynamikę miały Hiszpania, Wielka Brytania, Polska i Niemcy - dodają eksperci z FAMMU/FAPA.
Chiny importowały o 68% więcej produktów wieprzowych z UE
Gdzie głównie sprzedawaliśmy mięso i produkty wieprzowe? Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w okresie od stycznia do listopada 2016 r. były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny. Wszystkie zanotowały znaczne wzrosty zakupów. Zwłaszcza dotyczy to Chin. - Państwo to zakupiło rekordową ilość, o 68% więcej unijnych produktów wieprzowych niż w analogicznym okresie 2015 r., w tym prawie dwukrotnie więcej mrożonego mięsa i o połowę więcej tłuszczy i podrobów - podaje FAMMU/FAPA. Powodem wzrostu importu przez Chiny była redukcja rodzimego stada trzody chlewnej.
Wśród największych odbiorców podrobów wieprzowych były, podobnie, jak w poprzednich latach, Chiny i Hongkong.