Wyżyć można z gospodarstwa 30 ha
Prawie dwie trzecie osób kierujących gospodarstwami rolnymi deklaruje, że jest w stanie utrzymać się wyłącznie z gospodarstwa, natomiast niecałe 30% uważa, że nie jest to możliwe. Im powierzchnia gospodarstwa rolnego jest wyższa, tym więcej osób twierdzi, że jest w stanie wyżyć z samego gospodarstwa. W przypadku tych najmniejszych (do 5 ha) uważa tak tylko jedna czwarta rolników, natomiast dla gospodarstw od 30 ha wzwyż jest to już 94%.
Cztery najważniejsze czynniki hamujące rozwój gospodarstw
Wśród czynników hamujących rozwój gospodarstwa rolnego prawie dwie trzecie na pierwszym miejscu wymienia niską opłacalność produkcji. Kolejne przeszkody stanowią: zbyt mały areał, trudności ze sprzedażą produktów oraz zbyt wysokie ceny ziemi.
Jedna czwarta rolników podejmuje dodatkową pracę
Dodatkową pracę podejmuje blisko jedna czwarta kierujących gospodarstwami rolnymi - kilka procent mniej niż w 2022 roku, ale kilka procent więcej niż w 2021 roku. Pracę pozarolniczą z kierowaniem gospodarstwem częściej łączą mężczyźni niż kobiety, raczej osoby poniżej 35 lat niż w wieku 55+.
Dla dwóch trzecich głównym powodem niepodejmowania dodatkowej pracy jest brak czasu, gdyż prowadzenie gospodarstwa pochłania go tak wiele, że nie ma mowy o innych zajęciach. Co piąta osoba tłumaczy to wystarczającym poziomem dochodów uzyskiwanych z rolnictwa.
Problemy ze znalezieniem pracowników ma jedno na osiem potrzebujących dodatkowej siły roboczej gospodarstw. Z kolei prawie dwie trzecie gospodarstw nie potrzebuje zatrudniać nikogo z zewnątrz.
Cztery kluczowe inwestycje na najbliższe 5 lat
Za kluczowe inwestycje w gospodarstwach na najbliższe 5 lat ponad połowa uznaje te w maszyny rolnicze. Niewiele mniej wymienia: remonty budynków gospodarczych, zakup ziemi oraz remont posiadanych maszyn rolniczych. Kobiety częściej niż mężczyźni zamierzają remontować maszyny niż kupować nowe.
Problemy ze zwierzyną łowną, kredytami i zdjęciami geotagowanymi
Spośród zmian potrzebnych rolnictwu, osoby kierujące gospodarstwami rolnymi za najważniejsze uznają te w prawie łowieckim w zakresie rekompensat za straty spowodowane przez zwierzynę. Jako drugie w kolejności pojawiło się wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytów rolniczych.
Ponad połowa rolników widzi potrzebę przeszkolenia w robieniu zdjęć geotagowanych.
Z powodów finansowych z doradztwa nie korzysta co czwarty rolnik
Najwyżej ceniona jest jakość usług doradczych świadczonych przez publiczne doradztwo rolnicze. 70% osób, które w ostatnim roku korzystały z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego, dobrze ocenia tę usługę.
O kilka procent mniej pozytywnych ocen uzyskały usługi doradcze świadczone przez podmioty prywatne oraz doradztwo firm dostarczających środki produkcji.
Najczęstszym powodem niekorzystania z doradztwa jest brak takiej potrzeby, a także samodzielne zdobywanie wiedzy. Z powodów finansowych nie korzysta z doradztwa co czwarty rolnik.
CZYTAJ TEŻ: Wzrastają szkody spowodowane przez wilki. Ile wypłacano odszkodowań rolnikom?
- Tagi:
- rolnicy
- gospodarstwo
- osoby