Będzie wsparcie dla młodych rolników. Unia chce zatrzymać młodych na wsi

Jak Czesław Siekierski, minister rolnictwa ocenia polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej? Czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się przedstawicielom naszego kraju przeforsować idee sprzyjające polskiemu rolnictwu?
UE idzie na rękę rolnikom
Z informacji, jakie w ostatnich kilkunastu dniach napływają do nas z Brukseli, powinny być zadowoleni rolnicy. Mówi się bowiem o utrzymaniu Wspólnej Polityki Rolnej w przyszłości, zachowaniu dwóch filarów oraz wprowadzeniu jeszcze w obecnej perspektywie – uproszczeń dla sektora rolnego.
Siekierski: muszą być środki na Wspólną Politykę Rolną
W wielu negocjacjach w tych kwestiach osobiście uczestniczył Czesław Siekierski, minister rolnictwa. W jego opinii, to jasne stanowisko Polski podczas prezydencji naszego kraju w UE, miało ogromny wpływ na decyzję, które zapadały w ostatnich miesiącach w Brukseli.
- Uczestniczyłem w spotkaniach, prezentując polskie stanowisko odnośnie prezydencji, wspólnej polityki rolnej, przyszłości. Pierwszym efektem naszego jasnego stanowiska, które prezentowaliśmy na Radzie Ministrów w styczniu, lutym oraz marcu, jeśli chodzi o przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, jest to, że Komisja Europejska odeszła od propozycji stworzenia jednego funduszu. Byłyby to środki w jednym worku, te pieniądze byłyby tam przekazywane do kraju. Państwo to dzieliłoby te pieniądze na poszczególne różne obszary. Uważaliśmy w sposób jednoznaczny i zdecydowany, że muszą być zagospodarowane środki na Wspólną Politykę Rolną, w odpowiednim zasobie lub wielkości. Z naszej strony była propozycja, żeby to była kwota przynajmniej taka jak dotychczas, powiększona o wielkość inflacyjną - powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
"Podczas prezydencji Polski w UE mówimy o dorobku naszego kraju"
Dalej zauważył, że podczas polskiej prezydencji w Radzie UE odbyło się wiele ważnych wydarzeń, m.in. agencji płatniczych czy inspekcji ochrony roślin ze wszystkich krajów członkowskich, w których naturalnie brały udział jednostki z naszego kraju.
- Po kolei więc wszystkie inspekcje i instytucje organizują zgodnie z tradycją, zasadami tego typu spotkania europejskie, na których mówimy także o dorobku Polski i o naszych propozycjach – tłumaczył Czesław Siekierski.
Siekierski dążył do zachowania dwóch filarów WPR
Polska, jak przekonywał Siekierski, w styczniu podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa, wnioskowała o to, by upraszczać unijne regulacje wydatkowania środków unijnych na rolnictwo. Dodatkowo to minister Siekierski apelował na arenie UE, by zachować dwufilarową politykę rolną.
Więcej funduszy na wsparcie młodych rolników oraz na inwestycje w rolnictwo
Czesław Siekierski przekonywał, że również Polska jest w gronie krajów, które opowiadają się za szczególnym premiowaniem młodych rolników. Kolejna perspektywa unijna, a więc po 2027 roku będzie zatem skupiona na wspieraniu tych, którzy dopiero przejmują gospodarstwa rolne lub myślą o tym. Takie działania mają zatrzymać młodych na wsiach - zwłaszcza w sektorze rolnym.
Temat będzie szczegółowo omawiany na nieformalnym spotkaniu ministrów rolnictwa, które zaplanowano w czerwcu w Polsce.
- Młodzi rolnicy są gwarantem innowacji w rolnictwie, cyfryzacji innowacji, a więc tego unowocześniania. Opowiadamy się jednocześnie za wprowadzeniem instrumentów finansowych, żeby rozwijać inwestycje, bo wiedza wsparta innowacjami i inwestycjami, daje możliwość rozwoju rolnictwu europejskiemu, by było bardziej konkurencyjne - powiedział Czesław Siekierski.