Tylko jeden kraj ma więcej przypadków tej choroby od Polski. Dramatyczne dane

Ptasia grypa sieje ogromne spustoszenie w kurnikach. Sytuacja jest dramatyczna nie tylko w Polsce.
Ptasia grypa. Specjalne procedury w Polsce
Przypomnijmy: jeszcze do niedawna nasz kraj był niechlubnym liderem wśród państw w Unii Europejskiej - jeśli chodzi o liczbę zakażeń ptasią grypą.
Przypomnijmy: w związku z dramatyczną sytuacją Polska uruchomiła - w porozumieniu z Komisją Europejską - specjalne procedury, które mają zatrzymać transmisję wirusa ptasiej grypy. Pisaliśmy o tym szerzej niedawno:
Ptasia grypa. Najwięcej przypadków jest na Węgrzech
Warto przypomnieć, że w podobnej sytuacji znajdują się Węgry - liczba ognisk była jeszcze do niedawna niemal identyczna jak w Polsce.
Sytuacja jest jednak niezwykle dynamiczna. Minęło zaledwie kilka dni - i to Węgry stały się niechlubnym liderem, jeśli chodzi o nowe przypadki ptasiej grypy w Europie.
Według aktualnych danych, na Węgrzech jest obecnie aż 97 ognisk choroby, podczas gdy w Polsce jest ich obecnie 81 (stan na 25 kwietnia).
Trzeba też jednak przy tym zaznaczyć, że ogniska na Węgrzech dotyczą średnio o wiele mniejszej liczby zwierząt niż w przypadku ognisk w Polsce.
Przypomnijmy: jeden z najnowszych przypadków w Polsce spowodował konieczność utylizacji niemal 800 tys. zwierząt. Dla porównania: najnowsze ognisko na Węgrzech dotyczy ok. 40 tys. zwierząt.
Jeszcze bardziej obrazują to dane w skali miesiąca.
W ciągu ostatnich 30 dni eksperci wykryli w Europie wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w sumie w 91 fermach drobiu - z czego 29 ognisk dotyczy Polski a aż 52 Węgier.
Tymczasem liczby zwierząt do utylizacji we wspomnianych ogniskach w tym okresie to odpowiednio: ponad 4 mln sztuk w Polsce i ok. 0,5 mln sztuk na Węgrzech.
Ministerstwo rolnictwa: "Są pierwsze efekty realizacji 13 punktowego programu"
Ministerstwo rolnictwa komentuje, że w przypadku Polski - widać pierwsze efekty procedur, które mają uspokoić sytuację i zatrzymać ptasią grypę.
- Dzięki stosowaniu mechanizmów hamujących transmisję wirusa, Polska spadła z niechlubnej pozycji kraju mającego najwyższą liczbę zakażeń w całej UE, aktualnie najtrudniejsza sytuacja występuje na Węgrzech - potwierdzają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Podkreślają przy tym, że wspomniane wyżej procedury w Polsce - są obligatoryjne i podlegają natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną.
Przypomnijmy: pełną ich listę publikowaliśmy na naszych łamach już wcześniej:
- Tagi:
- ptasia grypa