Jest decyzja. Producenci i hodowcy drobiu muszą natychmiast wdrożyć te działania

To bardzo ważna informacja dla producentów i hodowców drobiu. Główny Lekarz Weterynarii przekazał dziś (17 kwietnia) najnowsze ustalenia, jakie podjęto podczas spotkań na szczeblu unijnych - w związku z ptasią grypą w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ptasia grypa w Polsce. Mamy już 79 ognisk
Przypomnijmy: według najnowszych informacji - do tej pory odnotowano w Polsce 79 ognisk ptasiej grypy. Sytuacja jest dramatyczna - chodzi bowiem o wybicie ponad 6,85 mln zwierząt. Najgorzej jest w dwóch województwach: w Wielkopolsce i w woj. mazowieckim.
Ogniska ptasiej grypy w Polsce w poszczególnych województwach (stan na 16 kwietnia 2025):
- Wielkopolskie - 38 ognisk z 3,45 mln sztuk drobiu łącznie
- Mazowieckie - 21 ognisk z 3,03 mln sztuk drobiu łącznie
- Łódzkie - 5 ognisk z 0,07 mln sztuk drobiu łącznie
- Warmińsko - mazurskie - 7 ognisk z 0,16 mln sztuk drobiu łącznie
- Kujawsko - pomorskie, Lubuskie - po 2 ogniska z 0,02 sztuk drobiu łącznie
- Małopolskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, Zachodniopomorskie - po 1 ognisku z 0,12 mln sztuk drobiu łącznie
Ptasia grypa. Zagrożenie omawiano na szczeblu europejskim
Dramatyczna sytuacja w Polsce spowodowała spore zagrożenie - w kontekście choćby naszego eksportu. Komisja Europejska rozważała różne opcje, nieoficjalnie padały nawet dywagacje o możliwym embargu na polski drób. Pisaliśmy o tym wcześniej:
- Na początku kwietnia Komisja Europejska poinformowała Głównego Lekarza Weterynarii, że ocena sytuacji epizootycznej w odniesieniu do HPAI w Polsce budzi głębokie zaniepokojenie KE. W ocenie Komisji, środki podejmowane przez stronę polską w celu ograniczenia występowania zakażeń HPAI u drobiu są niewystarczające, co zagrażało bezpieczeństwu epizootycznemu na rynku wewnątrzwspólnotowym - przypomina z kolei dziś w oficjalnym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
W związku z powyższym, KE zaplanowała uruchomienie procedury z art. 259 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, tj. przyjęcia wobec Polski nadzwyczajnych środków w związku z poważnym ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby.
Ptasia grypa. Były apele do KE, by nie obejmować ograniczeniami całej Polski
Warto przypomnieć, że przedstawione wówczas przez KE środki nadzwyczajne miałyby dotyczyć wstępnie zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób na terenie województw: wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko - pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko - mazurskiego oraz ograniczeń w przemieszczaniu drobiu z wyjątkiem przemieszczenia do rzeźni.
Ostatecznie - od początku kwietnia - odbył się szereg spotkań i rozmów polskich służb i polskich władz na szczeblu unijnym. W działania od początku negocjacji zaangażowany był minister rolnictwa oraz całe Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.
- Od dnia 4 kwietnia br. Główny Lekarz Weterynarii odbył szereg spotkań z przedstawicielami KE, przedstawiając szczegółowe informacje na temat działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną w związku z ogniskami HPAI w Polsce, ocenę wpływu planowanych decyzji na funkcjonowanie branży drobiarskiej oraz działalności powiązanych, funkcjonujących w całym łańcuchu produkcyjnym drobiu, a także skutki ekonomiczne i potencjalne straty w przemyśle drobiarskim, które zapowiadana przez KE decyzja, mogłaby spowodować. Ponadto Główny Lekarz Weterynarii, przedstawiając KE sytuację epizootyczną w odniesieniu do HPAI, uzasadnił nieproporcjonalność planowanych środków w odniesieniu do znaczącej większości wskazanego przez KE terytorium kraju - przypominają w komunikacie przedstawiciele GIW.
Ptasia grypa. Zapadły ważne decyzje w sprawie Polski
Ostatecznie, jak informują przedstawiciele GIW, w dniach 12-14 kwietnia opracowywano plan działań dla naszego kraju.
- Kulminacją prac było spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Lekarza Weterynarii z przedstawicielami wiodących związków branży drobiarskiej oraz producentów drobiu i jaj, na którym wspólnie uzgodniono 13 kluczowych kierunków, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań ze strony Polski, i które przedstawiono KE jako alternatywę dla planowanych decyzji o wprowadzeniu środków nadzwyczajnych. - informują dziś, w oficjalnym komunikacie, przedstawiciele Głównego Lekarza Weterynarii.
W praktyce oznacza to, że działania zapobiegawcze - zostały zgłoszone przez Polskę i zaakceptowane przez Komisję Europejską. Nie będzie więc żadnych unijnych restrykcji.
Ptasia grypa. Te działania podlegają natychmiastowemu wdrożeniu
Jak informują dziś polskie służby, działania, które podlegają natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną, które zostały przyjęte przez KE, to:
Ptasia grypa. Będą ograniczenia tylko w części Polski
Bardzo ważną informacją jest to, że ograniczenia dotyczyć będą tylko określonych regionów w naszym kraju.
- W dniach 15- 16 kwietnia odbyły się kolejne spotkania Głównego Lekarza Weterynarii z Komisją Europejską, na których KE przyjęła proponowane działania alternatywne oraz uzgodniono, że wyżej wymienione środki obowiązywały będą jedynie w trzech klastrach - informują przedstawiciele GIW.
Chodzi o ograniczenia w:
- warmińsko - mazurskim obejmującym obszar terytoriów administracyjnych gmin na których obecnie obowiązują ograniczenia właściwe dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych w związku z ogniskiem nr 64/2025 w powiecie ostródzkim i olsztyńskim oraz część gmin w powiecie działdowskim - jako część klastra mazowieckiego
- mazowieckim obejmującym powiat żuromiński część powiatów mławskiego oraz płońskiego, na terenie których obecnie obowiązują ograniczenia właściwe dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych w związku z ogniskami HPAI,
- wielkopolskim obejmującym w całości powiaty: grodziski, kościański, kaliski, jarociński oraz części powiatów: krotoszyńskiego, nowotomyskiego, szamotulskiego, wolsztyńskiego, poznańskiego, śremskiego, gostyńskiego, pleszewskiego, ostrowskiego oraz ostrzeszowskiego w granicach administracyjnych gmin, na których obecnie obowiązują ograniczenia właściwe dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczonych w związku z ogniskami HPAI.
Jak zaznaczają przedstawiciele GIW, uzgodnione i przyjęte przez KE środki, powinny zostać wdrożone niezwłocznie.
Jak podkreślał dziś na konferencji prasowej minister rolnictwa - wynegocjowane z Komisją Europejską warunki pozwalają uniknąć drastycznych restrykcji.
- Wynegocjowane warunki pozwalają właściwie na niedokonywanie restrykcji, które by w jakiś sposób mogły ograniczać produkcję - zaznaczał dziś, na konferencji prasowej, minister rolnictwa Czesław Siekierski.
Ptasia grypa. Wkrótce będzie kontrola przez KE
Za jakiś czas nasz kraj czeka kontrola w sprawie przestrzegania obostrzeń.
- Ocena wdrożenia środków zostanie przeprowadzona przez KE w dniach 22 - 24 kwietnia w ramach misji EU-VET w Polsce. Kluczowym elementem zachowania status quo i szybkiego zdjęcia obszarów będzie brak nowych ognisk grypy ptaków w ww. obszarach - informują przedstawiciele GIW.