Weź z kuchni i umieść w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ślimaków

Ślimaki bez skorupy, czyli pomrowy, są znacznie bardziej niebezpieczne dla roślin od ślimaków ze skorupami. Ich apetyt jest ogromny, a do tego poruszają się znacznie szybciej. Z tego powodu sieją ogromne spustoszenie w ogrodach.
Ślimaki w ogrodzie: Dlaczego są niebezpieczne dla upraw?
Ślimaki są w stanie zjeść większą część plonów. Żywią się zarówno sadzonkami i młodymi roślinami, jak i dojrzałymi okazami owoców i warzyw. Chętnie zjadają sałatę, kapustę, buraki, pomidory, ogórki i marchewkę, ale także truskawki, maliny, poziomki czy agrest. Pożywieniem dla nich mogą stać się ponadto kwiaty, w tym np. bratki, goździki, petunie czy aksamitki.
Jak poznać, że ślimaki zadomowiły się w ogrodzie? Ich obecność wyraźnie widoczna jest na liściach i pędach roślin, na których pojawiają się dziury i nadgryzienia. W ich efekcie z czasem rośliny zaczynają marnieć. To jednak nie wszystko. Drugim znakiem bytowania ślimaków są ślady nieestetycznego śluzu pozostawiane na roślinach i ziemi.
Czytaj też: Jak pozbyć się turkucia podjadka? Te 2 składniki mikstury masz w kuchni
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Do walki ze ślimakami można oczywiście zastosować gotowe preparaty dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Zawierają one jednak dużą dawkę substancji chemicznych, a do tego sporo kosztują. Na szczęście istnieje szereg domowych sposobów, które pozwalają skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu. Dodatkowo są ekologiczne i zazwyczaj darmowe.
Chcąc pozbyć się ślimaków z ogrodu za pomocą naturalnych metod, można sięgnąć po pułapki, zapory lub opryski.
Czytaj też: Zmieszaj i spryskaj chwasty. Zapomnisz o pieleniu na długi czas
Pułapki: Skuteczny sposób pozwalający pozbyć się ślimaków z ogrodu
Aby pozbyć się ślimaków z ogrodu, warto zastosować domowe pułapki. W tym celu należy wykopać w ziemi niewielkie otwory, a następnie umieścić w nich pojemniki wypełnione np. colą lub piwem. Szkodniki zwabione ich zapachem wpełzną do środka, a następnie utopią się w płynie.
Inny sposób walki ze ślimakami wykorzystuje grejpfruty. Wystarczy przekrojone na pół i wydrążone z miąższu owoce porozkładać na noc w ogrodzie w miejscach żerowania szkodników. Zapach i aromat przyciągnie ślimaki, które wejdą do środka rozkrojonych i wydrążonych owoców. Te następnie wystarczy zebrać i wyrzucić z ogrodu.
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Zastosuj zapory
Inne domowe sposoby pozwalające pozbyć się ślimaków z ogrodu polegają na tworzeniu naturalnych zapór, których szkodniki nie są w stanie pokonać. Najpopularniejsza tego typu metoda wykorzystuje pokruszone skorupki od jajek, które trzeba rozsypać wokół roślin. Utrudniają one ślimakom poruszanie się, dzięki czemu stanowią naturalną barierę, której często nie są w stanie pokonać.
Zamiast pokruszonych skorupek jajek można użyć trocin, popiołu drzewnego, fusów od kawy czy herbaty, piasku lub soli. Jednak w przypadku tej ostatniej należy być ostrożnym i stosować ją z umiarem. Zbyt duża jej ilość może bowiem prowadzić do zasolenia gleby, która negatywnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. W związku z tym ten rodzaj zapory najlepiej stosować jedynie na obrzeżach ogrodu lub wokół doniczek czy skrzynek z roślinami.
Czytaj też: Odporniejsza od hortensji. Kalina "śnieżna kula" jest piękna i łatwa w uprawie
Opryski, które pozwolą skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu
Skuteczny sposób pozwalający pozbyć się ślimaków z ogrodu stanowią też opryski. Do ich przygotowania można wykorzystać czosnek zawierający siarczki odstraszające szkodniki. W celu przygotowania oprysku z czosnku przeciwko ślimakom należy kilka rozgniecionych ząbków zalać wrzątkiem i odstawić na kilkanaście godzin. Następnie wystarczy przecedzić powstały wywar i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszanką warto regularnie spryskiwać rośliny narażone na atak ślimaków.
Inny skuteczny oprysk to ten ze skrzypu, pokrzywy czy wrotyczu. Aby go przygotować, należy najpierw zebrać świeże rośliny i sporządzić z nich napar zalewając wrzątkiem i odstawiając na dobę. Po upływie tego czasu wywar trzeba odcedzić i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1.
Oprysk na ślimaki można też przygotować ze świeżej papryki, która zawiera kapsaicynę odpowiedzialną za ostry smak i wykazującą właściwości owadobójcze. W tym celu pół kilograma tego warzywa należy gotować w 5 l wody przez około godzinę. Następnie wywar trzeba odstawić na około dwie doby, a później przecedzić i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Oprysk warto stosować co około 5-10 dni.
Czytaj też: Żółte kwiaty przypominają róże. Ta roślina będzie ozdobą wiosennego ogrodu