Uwaga! Rzepak ozimy - szkodniki dają o sobie znać! [PAŹDZIERNIK 2023]
Informuje o tym w specjalnych komunikatach na Platformie Sygnalizacji Agrofagów Państwowy Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy.
Rzepak ozimy - żerowanie mszyc
Mszyce - zarówno formy uskrzydlone, jak i nieuskrzydlone - dość licznie występują na plantacjach rzepaku ozimego. Ich bezpośrednia szkodliwość polega na wysysaniu soków. Prowadzi to do zakłócenia fizjologii rośliny, zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej.
- Z kolei szkodliwość pośrednia mszyc polega na tym, że mogą pełnić funkcję wektora wirusów, w tym wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) - tłumaczy IOR-PIB.
Zaznacza jednocześnie, że w przypadku ochrony upraw rzepaku przed mszycami-wektorami, należy wykonać zabieg insektycydowy w momencie ich nalotu na uprawę w okresie rozwoju liści (BBCH 10-19).
Rzepak ozimy - tantniś krzyżowiaczek
Tantniś krzyżowiaczek - jego larwy, to kolejny owad, który w tym sezonie daje się we znaki plantatorom rzepaku ozimego.
- Uszkodzenie znacznej powierzchni liści przez tego szkodnika osłabia rośliny, spowalnia ich wzrost i obniża plonowanie. Silne uszkodzenie młodych roślin może prowadzić do ich zamierania - tłumaczy IOR-PIB.
Instytut radzi, by monitoring występowania tantnisia krzyżowiaczka na plantacjach przeprowadzać systematycznie, zaczynając od wschodów rzepaku (BBCH 10).
Rzepak ozimy - pchełka rzepakowa
Na liściach rzepaku ozimego, jak podaje IOR-PIB, zaobserwowano także objawy żerowania chrząszczy pchełki rzepakowej. Chodzi o wygryzione otwory na liściach.
- Przy dużym nasileniu występowania tego agrofaga liście mogą zostać sitowato podziurawione, w rezultacie dochodzi do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej liści a nawet zamierania młodych roślin. Uszkodzone rośliny w okresie zimy łatwiej przemarzają. Rośliny uszkodzone przez larwy tego agrofaga często mają objawy suchej zgnilizny kapustnych - uczula Instytut.
Chrząszcze pchełki rzepakowej powinno się zwalczać w okresie wschodów rzepaku. Progiem szkodliwości dla tego szkodnika są 3 chrząszcze na 1 metrze bieżącym rzędu roślin bądź 1-2 larwy na 1 roślinę.
Czytaj także: